Thursday, April 25, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeBOTAMitingje në Rusi, Gjeorgji dhe Serbi për vdekjen e Navalny

Mitingje në Rusi, Gjeorgji dhe Serbi për vdekjen e Navalny

Mitingje në kujtim të Alexei Navalny po mbahen në Rusi, Gjeorgji dhe Beograd me qytetarët që vendosin lule simbolike dhe protestojnë për vdekjen e kritikut më të vendosur të Putinit.

Në Shën Petersburg, një grua e moshuar bërtiti e indinjuar: “Nuk kam frikë! Ata vetëm mund të vrasin. Jemi 140 milionë! Nuk mund të ngrihemi dhe të themi: “Ik nga këtu?!”

Lule në kujtim të Navalny në Rusi

Mesazhi paralajmërues i Moskës për protestat

Autoritetet ruse kanë lëshuar tashmë paralajmërime për të ndaluar demonstratat në një përpjekje për të parandaluar një reagim të mundshëm popullor për vdekjen e Navalny.

Në veçanti, autoritetet e Moskës sot paralajmëruan banorët e kryeqytetit rus kundër çdo demonstrate “të paautorizuar” pas njoftimit të zhdukjes së Navalny.

“Organizimi ose mbajtja e tubimeve të paautorizuara, thirrja dhe pjesëmarrja në ngjarje të tilla është një kundërvajtje administrative”, paralajmëroi Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm të Moskës, duke vënë në dukje se “paralajmëron kundër çdo shkeljeje të ligjit”.

Në fakt, në një video të publikuar nga NEXTA, protestuesit në qytetin rus të Kazanit shihen duke u penguar të vendosin lule në një monument të shtypjes politike pas vdekjes së Navalny.

Madje, në qytetin e Yekaterinburgut kanë hequr edhe lulet që disa kishin lënë në monumentin e mbuluar me borë, ndërsa kanë vazhduar edhe me oferta.

Tubimet në qytetet evropiane në kujtim të Navalny

Disa qindra njerëz u mblodhën spontanisht në sheshet në Varshavë, Vilnius dhe Berlin për të nderuar Navalny.

Në Varshavë, qindra njerëz jashtë ambasadës ruse – kryesisht të rinj – demonstruan të mërzitur nga vdekja e liderit të opozitës ruse.

“Unë jam këtu sepse Rusia duhet dhe mund të jetë një vend demokratik,” u tha një prej tyre gazetarëve, duke ndezur qirinj rreth ndërtesës së ambasadës së mbrojtur shumë. Të tjerë thërrisnin slogane si “Putini është një vrasës” dhe “Ne kurrë nuk harrojmë, nuk falim kurrë”.

Në Lituani, qindra njerëz që mbanin portretet e Navalny u mblodhën në memorialin për viktimat e okupimit sovjetik. Një grua ruse që ka jetuar në vend për një vit tha se Navalny ishte “një burrë që foli mendjen e tij dhe i dha asaj shpresë”. “Edhe nga burgu i tij, ai arriti të gjejë forcë dhe të sjellë shpresë për ata që po rezistojnë”, tha ai.

Londra

Berlini

Varshavës

Një foto e ngjashme në Berlin ku një turmë e madhe u mblodh jashtë ambasadës ruse, duke brohoritur parulla të tilla si “Putini është një vrasës” dhe “Putini në Hagë”. Demonstruesit ishin kryesisht rusishtfolës dhe mbanin pankarta me slogane fyese për presidentin rus ose foto të Navalny.

“Ata e vranë, nuk ka dyshim për këtë. Për mua, kjo është e tmerrshme, në një nivel personal. Është një shenjë se ne kemi humbur busullën tonë”, tha Marat Gelman, 63 vjeç, një koleksionist i njohur rus dhe kritik i Kremlinit, i cili tani ndodhet në Berlin. “Një hero duhet të zëvendësohet nga njëqind heronj të tjerë. Të tjerët të ngrenë kokën dhe të thonë: Nuk kam frikë. Unë me të vërtetë shpresoj që njerëzit të frymëzohen nga jeta dhe vdekja e Alexeit dhe kjo do t’i shtyjë ata t’i shërbejnë vendit”, shtoi ai.

Italia

 Zvicra

Madridi

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME