Wednesday, February 28, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeAKTUALITET“Mbledhje e jashtëzakonshme, organizata e Vatrës synon të ripozicionoj hirarkinë në USA”.

“Mbledhje e jashtëzakonshme, organizata e Vatrës synon të ripozicionoj hirarkinë në USA”.

USA – Duke qenë se Organizata e Vatrës disa kohësh ka pasur përplasje të vazhdueshme mes kryesisë dhe antarëve, konkretisht mes kryetarit Ilmi Berisha dhe bordit të këshillit. Grupi i antarsisë në New York me vendim shumice ka vendosur të realizoj një seance ku të parashtrohen kerkesat dhe pakënaqësit e grupit.

Prandaj, me datë: 9 dhjetor ora 1 pm Dega e Vatrës në Manhattan do të organizoj një mbledhje të jashtëzakonshme për të adresuar disa çështje të rëndësishme që po ndikojnë drejtëpërdrejt në organizatën tonë kulturore më të rëndesishme brënda dhe jashtë Shqipërisë.

Organizata Vatra ka qenë një suport i madh për komunitetit tone në USA, një ogurë i mirë që me kërkesën për të shpallur Pavarsinë e Kombëtare. Lobimi i Fan Nolit dhe Faik Konicës sëbashku me ideatorë të tjerë sollën zërin e Shqipërisë përtej Atlantikut, duke ua rikujtuar kështu organeve të drejtësisë ndërkombetare; se me Shqiperine, tentohen të bëhen ende pazare ne Ballkan.

Organizata Vatra në SHBA që me themelimin e saj u kthye edhe një një instutucion i besuar juridik dhe impresionuese i mbrojtjes së të drejtave të komunitetit tonë në Amerikë. Kjo mbledhje synon rikthej në votim kryesinë dhe të ripozicionoj rolin dhe ndikimin e antarëve të Vatrës në bazë te kontributeve ndaj atdheut.

*Hazbi Dida gazetar kulture, Manhattan, New York.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME