Tuesday, March 21, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeMAGAZINËTEKNOLOGJIMotorçikleta e parë fluturuese kërkon patentë (vidio)

Motorçikleta e parë fluturuese kërkon patentë (vidio)

Kompania amerikane Jetpack Aviation, e cila prodhon teknologji dhe sisteme për pajisje dhe automjete futuristike fluturuese, po përgatitet t’i kërkojë Administratës së Aviacionit Civil të SHBA-së (FAA) një licencë për të tregtuar një automjet që i ngjan një motoçiklete fluturuese. Kompania ka zbuluar prototipin e biçikletës të quajtur Speeder P2 dhe është një version i përmirësuar i modelit që fillimisht ishte krijuar për të dalë në ajër.

Dizajni origjinal i automjetit kishte katër motorë reaktivë ndërsa automjeti i përmirësuar ka tetë. Kompania ka projektuar dy modele, një të drejtuar dhe një autonome. Mjeti me pilot do të lëvizë në një lartësi prej rreth 30 metrash nga toka me shpejtësi rreth 100 km/h. Sipas kompanisë, mjetet e drejtuara mund të përdoren në misionet e kërkim-shpëtimit dhe në përgjithësi në situata që kërkojnë ndërhyrje të shpejtë dhe praninë e njerëzve për të ofruar ndihmë.

Modeli pa pilot është projektuar për përdorim ushtarak dhe do të jetë në gjendje të fluturojë në një lartësi prej 45 metrash me shpejtësi mbi 650 km/h, kështu që do të jetë jashtëzakonisht e vështirë nëse jo e pamundur ta rrëzoni. Ky model do të ndërmarrë kryesisht transportin e shpejtë të mallrave të të gjitha llojeve në fushat e betejës ose kudo që ka nevojë urgjente.

Jetpack Aviation i kërkon FAA një licencë të përkohshme për të filluar testimin e nevojshëm të mjetit në kushte reale dhe jo vetëm në objektet e saj për të përcaktuar nëse automjeti është funksional dhe mbi të gjitha i sigurt. Por ky është një lloj i ri mjeti fluturues për të cilin nuk ka protokolle fluturimi dhe përvojë dhe të dhëna të përgjithshme, kështu që supozohet se do të duhet më shumë kohë se zakonisht që FAA të marrë një vendim.

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

MË TË LEXUARA

LAJMET E FUNDIT

%d bloggers like this: