Wednesday, December 6, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeKULTURËNaim Shala fitues i “FOKUS AWARD” edicioni i 13. (foto e vidio)

Naim Shala fitues i “FOKUS AWARD” edicioni i 13. (foto e vidio)

FOKUS AWARD” uli siparin e tij për të 13 herë. Naim Shala nga Kosova është fitusi i edicionit të 13 të ekspozitës fotografike  “FOKUS AWARD”

Me pjesmarrjen e qindra fotografëve shqiptarë, nga trojet por edhe shumë fotografë dhe artdashës nga e gjithë bota por në të njëjtën kohë hap siparin edhe të ekspozitave paralele dhe takimeve apo konferencave me fotografë ndër më të mirët në botë.

Sipas organizatorit Arben Allia kanë qënë 423 konkurentë u përzgjodhën 180 nga 23 vende të ndryshme të botës që kanë paraqitur punimet e tyre.

Shkëlzen Rexha  fotograf nga Kosova dhe Eduart Gjino fotograf nga Fieri kanë pohuar se kanë qënë disa herë pjesëmarrës në këtë konkurs fotografie, ndërkohë që Rrexha ka fituar dhe çmim

E veçanta në këtë edicion ka qënë se në “Teatri Bylis” u ekspozuan punë personale e fotografit Francesco Cito, ekspozita “Masters of Italian Photography” me 26 autorë italianë, etj.

Ekspozita kryesore e Fokus Award 2022 është edhe tema e konkursit, e titulluar “Tjetri”.

Fotografi italian Francesco Cito ka folur për profesionalizmin  dhe nivelin e këtij konkursi fotografie por dhe të fotografëve pjesmarrës

Punimet e kësaj ekspozite do te shëtisin ne disa vende te ndryshme të Ballkanit, Europës.

Fituesi i ÇMIMIT “FOKUS AWARD 2022” Naim Shala ka përfituar një vlerë monetare prej 1000 EURO/ALB365

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME

%d