Friday, December 1, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeBOTANë Gjermani plasin protestat, bllokohen hekurudhat dhe aeroportet

Në Gjermani plasin protestat, bllokohen hekurudhat dhe aeroportet

Punonjësit e aeroportit të Berlinit në Gjermani kanë paralajmëruar për grevë dhe bojkot të punës së tyre në rast se nuk do të përfitojnë rritje pagash.

Prej disa orësh, greva ka ndaluar hekurudhat e Gjermanisë, ndërkohë që protestat po zhvillohen gjithashtu në katër aeroportet kryesore gjermane.

Sindikata e punëtorëve të hekurudhave EVG u bëri thirrje anëtarëve që të largohen nga ora 03:00 deri në 11:00. Operatori kryesor i trenave në Gjermani, në pronësi shtetërore Deutsche Bahn, njoftoi menjëherë pas asaj thirrjeje të mërkurën se po anulonte shërbimet në distanca të gjata midis orës 3 të mëngjesit dhe 13:00.

EVG thotë se duhet të rrisë presionin ndaj punëdhënësve pasi kërkon një rritje pagash për të ulur inflacionin. Deutsche Bahn, e cila është një nga dhjetëra kompanitë e goditura nga greva, e ka quajtur largimin “të pakuptimtë dhe të panevojshëm” dhe ka akuzuar EVG për përpjekje për të fituar pikë në një rivalitet të ashpër afatgjatë me një tjetër sindikatë hekurudhore.

Largimi ka pasuar me një grevë ditore që paralizoi rrjetin hekurudhor. Ajo grevë u koordinua me një sindikatë tjetër, e cila solli në bllokim shumicën e aeroporteve të Gjermanisë dhe disa rrjete tranzite rajonale.

Pritet që në ditët në vijim të bëhen disa negociata për të dyja palët, në mënyrë që të zgjidhen mosmarrëveshjet.

Norma vjetore e inflacionit të Gjermanisë ka rënë nga nivelet që arriti në fund të vitit të kaluar, por është ende e lartë. Ai qëndroi në 7.4% në mars.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME