Thursday, April 25, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETNëse hani arra do jetoni më gjatë

Nëse hani arra do jetoni më gjatë

Nëse dëshironi të keni një jetë të gjatë, të shëndetshme dhe aktive në shtëpinë tuaj, keni gjithmonë arra.

Një studim i ri që mbulon dekada kërkimesh sugjeron se njerëzit që hanë arra rregullisht kanë më shumë gjasa të jenë fizikisht aktivë dhe të kenë një rrezik më të ulët të sëmundjeve të zemrës si të rritur.

Shkencëtarët në Shkollën e Shëndetit Publik në Minesota besojnë se kjo është për shkak të lëndëve ushqyese në arrat dhe efektit të tyre në shëndetin e përgjithshëm. Ata ndoqën 3023 burra dhe gra mbi 20 vjet dhe krahasuan shëndetin e tyre me dietën e tyre.

Arrat janë në mënyrë unike një burim i shkëlqyer i acidit alfa linolenik omega-3 me bazë bimore, i cili është treguar se ndikon në shëndetin e zemrës dhe trurit, si dhe në procesin e shëndetshëm të plakjes.

Vetëm një porcion me arra (madhësia e një palme) ka një numër mbresëlënës të lëndëve ushqyese që kanë një efekt të dobishëm për shëndetin.

Ato përbëhen nga 4 gram proteina, dy gram fibra dhe magnez. Arrat gjithashtu ofrojnë antioksidantë të shumtë, duke përfshirë polifenolet.

Ngrënia e arrave shoqërohet gjithashtu me humbje peshe, me ata që i hanë ato kanë nivele dukshëm më të ulëta të glukozës në gjak sesa ata që nuk hanë arra.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME