Tuesday, February 27, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeAKTUALITETNga mungesa e subvencioneve, te çmimi i produkteve, mbi 100 blegtorë bllokojnë...

Nga mungesa e subvencioneve, te çmimi i produkteve, mbi 100 blegtorë bllokojnë rrugën Kardhiq-Delvinë

Të gjendur përballë neglizhimit të kërkesave të tyre prej vitesh rreth 100 blegtorë kanë bllokuar rrugën nacionale Kardhiq-Delvinë. Protestuesit kërkojnë të merren parasysh kërkesat e tyre shumëvjeçare mbi problematikat e sektorit. Ata kërkojnë të merren masa lidhur me çmimet e produkteve blegtorale, mungesën e subvencioneve si dhe kufizimin e kullotave.

Një blektor shprehet: “Kam 150 dhen, për ta kam harxhuar 15 milionë lekë. Të ulet çmimi ose ta bëhet qumështi 2 mijë lekë se tre kile qumësht i thonë 3 kile djathë. Ai tjetri e shet kilen e djathit me 13 mijë lekë.

Nëse ai e shet me 8 mijë lekë, jemi dakord. Tjetri rri në mal dhe vuan si qeni, dhe tallen, ç’është kjo?! I lutemi shtetit të marrë masa për këto punë, ose dhentë do shiten dhe do ikim jashtë shtetit”.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME