Friday, June 21, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeKRYESORENjë virus i ri merr kontrollin e plotë të telefonit tuaj

Një virus i ri merr kontrollin e plotë të telefonit tuaj

Studiuesit në Threat Fabric kanë zbuluar malware të ri Android që mund të spiunojnë gjithçka që bëni në telefonin tuaj

I quajtur Brokewell, malware mund të lexojë gjithçka që shkruani në telefonin tuaj, të gjitha aplikacionet që hapni, fotografitë që hapni dhe më shumë. Mund të kontrollojë gjithashtu pajisjen nga distanca, duke i dhënë sulmuesit kontroll të plotë.

Brokewell mbërrin në pajisje përmes një faqeje të rreme të përditësimit të Google Chrome.

Kjo është një teknikë e zakonshme që mashtruesit përdorin për të mashtruar përdoruesit për të shkarkuar malware në pajisjet e tyre – duke klikuar pa dyshim butonin e përditësimit pa kontrolluar burimin.

Pasi të instalohet malware, telefonat infektohen dhe ky malware mund të marrë plotësisht kontrollin e pajisjeve, duke shkaktuar shumë dëme.

Agjencia e sigurisë kibernetike e përshkruan Brokewell si pjesë e një “familjeje të padukshme më parë malware me një gamë të gjerë aftësish”.

Megjithatë, analizat e mëparshme zbuluan se një malware i tillë ishte shfaqur më parë në fushatat “blej tani, paguaj më vonë” dhe në një aplikacion autentik dixhital austriak të quajtur ID Austria.

Brokewell mund të imitojë ekranet e identifikimit të aplikacioneve të caktuara, duke mashtruar kështu përdoruesit që të zbulojnë informacione të ndjeshme.

Malware gjithashtu mund të përgjojë skedarët e skedarëve ose ndërveprimet e përdoruesve me pajisjen, të mbledhë detaje të harduerit dhe softuerit, të shkarkojë regjistrat e thirrjeve dhe vendndodhjes dhe të regjistrojë audio.

Sulmuesi mund të transmetojë drejtpërdrejt ekranin e pajisjes së infektuar në mënyrë që të mund të shohë gjithçka që ju bëni. Brokewell gjithashtu i lejon sulmuesit të “trokisin” dhe “rrëshqisin” ekranin nga distanca, të shkruajnë tekst dhe të rregullojnë ndriçimin dhe volumin e telefonit.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME