Wednesday, February 28, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomePOLITIKË'Non grata'/ Meta: Berishës ia kam thënë, pjesë e procesit ka qenë...

‘Non grata’/ Meta: Berishës ia kam thënë, pjesë e procesit ka qenë edhe Lulzim Basha

Presidenti Ilir Meta deklaron se pjesë e procesit që shpalli non grata kryetarin e Partisë Demokratike, Sali Berisha, ka qenë edhe Lulzim Bashsa. 

“Pjesë e procesit per shpalljen non grata te Sali Berishes ka qenë Lulzim Basha. Zoti Berisha është nje politikan qe ka ndikimin e tij. Unë e kam paralajmëruar z. Berisha se do shpallej non-grata disa muaj para se të ndodhte, në shkurt të atij viti dhe se pjesë e këtij procesi ka qenë dhe Lulzim Basha. Ja kam thene Berishes me ane te nje kolegu tuaj Cim Peka. Nuk eshte detyra ime te denoncoj. Kam qene i qarte per kete ceshtje.  Une e kam patur informacion dhe madje i dija dhe zhvillimet pas shpalljes se Berishes non-grata“, tha Meta.

Gjithashtu, Meta akuzoi Bashën se para 25 prillit ka shërbyer në funksion të mazhorancës. 

“Kam qenë në kundërshti me Bashen, që para 25 prillit për çdo veprim që ka bërë në favor të mazhorancës. Dalja nga parlamenti, bojkotimi i zgjedhjeve vendore si dhe Reforma Zgjedhore jane fakte te qarta”. 

Presidenti Meta: Kam qene ne kundershti me Bashen, qe para 25 prillit per cdo veprim qe ka bere ne favor te mazhorances. Dalja nga parlamenti, bojkotimi i zgjedhjeve vendore si dhe Reforma Zgjedhore jane fakte te qarta. Pjesë e procesit per shpalljen non grata te Sali Berishes ka qenë Lulzim Basha. Zoti Berisha është nje politikan qe ka ndikimin e tij. Unë e kam paralajmëruar z. Berisha se do shpallej non-grata disa muaj para se të ndodhte, në shkurt të atij viti dhe se pjesë e këtij procesi ka qenë dhe Lulzim Basha. Ja kam thene Berishes me ane te nje kolegu tuaj Cim Peka. Nuk eshte detyra ime te denoncoj. Kam qene i qarte per kete ceshtje. Une e kam patur informacion dhe madje i dija dhe zhvillimet pas shpalljes se Berishes non-grata.
Presidenti Meta: Nuk e kuptoj se çfarë lidhje ka e majta me zotin Rama. Unë mund t’iu rendis të gjitha vuajtjet e shoqërisë e cila ende ka në kurriz pasojat e pandemisë dhe të çështjeve të tjera ekonomike. Pra kemi vënë re një qëndrim jo vetëm të mjeruar por edhe fyes dhe përjashtues. Kujdesi është vetëm për kryerjen e kontratave konsescionare
E vetmja gjë që preokupohet zoti Rama është mbështetja për bizneset të cilat i shërbejnë.
Presidenti Meta: Shpopullimi ne Shqiperi, eshte i qellimshem nga rilindja nderkombetare dhe realizohet nga rilindja lokale. Kur flas për rilindjen tonë këtu dhe për rilindjen ndërkombëtare e kam cilësuar si një organizatë ndërkombëtare që lobon në institucione të caktuara dhe që është e interesuar që në Shqipëri të kemi një situatë të tillë, që ne të jemi larg Bashkimin Europian, në kundërshti me vullnetin e shqiptarëve këtu por dhe me interesin e shqiptarëve ne rajon dhe këtu kam parasysh Kosovën.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME