Tuesday, March 28, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeAKTUALITETOKB: Diaspora shqiptare e treta më të madhe në botë

OKB: Diaspora shqiptare e treta më të madhe në botë

Shqipëria renditet e treta në botë për diasporën më të madhe. Ky konstatim vjen nga lista e vendeve me përqindjen më të madhe të popullsisë vendase që jeton në diasporë zbulon histori lufte dhe shpërnguljeje, por edhe stanjacion ekonomik dhe mungesë perspektive. Kryesisht kombet ishullore dominojnë vendet e para të renditjes, me deri në gjysmën e popullsisë së tyre të vendosur në vende të tjera.

Nga të gjitha vendet sovrane me të paktën 750,000 banorë, Guajana kishte një pjesë të rëndësishme të popullsisë së saj. 36.4 përqind jetonte jashtë vendit. Xhamajka vjen e pesta me 28.6 për qind.

Një grup tjetër kombesh që zakonisht shfaqet në mesin e vendeve me diaspora më të gjera janë ato në Evropën Lindore dhe në Ballkan. Pas rënies së komunizmit në fillim të viteve 1990, shumë njerëz u larguan në kërkim të mundësive më të mira ekonomike.Kjo shihet sot në Bosnje dhe Hercegovinë. 34 për qind e popullsisë jeton jashtë vendit. Po ashtu, në Shqipëri kjo shifër është 30.7 për qind.

Vendet e përfshira aktualisht ose kohët e fundit në luftë kanë gjithashtu diaspora të mëdha. Kjo vlen për Sirinë, ku rreth 30 për qind e popullsisë prej 28 milionë banorësh tani jetojnë jashtë vendit. Po ashtu, vendet e keqmenaxhuara nga qeveritë e tyre përfshijnë Eritrenë me 18.5 përqind të diasporës dhe Venezuelën me 16.6 përqind.

Një diasporë edhe më e madhe mund të gjendet në El Salvador me 20.4 për qind. Një luftë civile përfundoi në vendin e vogël të Amerikës Qendrore në vitin 1992, por dhuna e bandave ka mbizotëruar. Megjithatë, diaspora më e madhe e nxitur nga konflikti shihet në një territor josovran. Kjo pasi më shumë se 45 për qind e të lindurve në Palestinë banojnë jashtë vendit.

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

MË TË LEXUARA

LAJMET E FUNDIT

%d bloggers like this: