Monday, July 15, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeAKTUALITETOra diellore, si lëvizin akrepat këtë fundjavë

Ora diellore, si lëvizin akrepat këtë fundjavë

Rikthehet ora diellore në natën mes të shtunës dhe të dielës. Akrepat e orës duhen kthyer 1 orë prapa në orën 3 të mëngjesit. Kështu, do të flemë 1 orë më shumë, por do të kemi një orë më tepër errësirë.

Të gjitha pajisjet dixhitale si celularë e kompjuter përditësoshen në mënyrë automatike, ndërsa manualisht duhet të ndryshojmë vetëm orët analoge.

Ora diellore do të qëndrojë në fuqi deri fundjavën e fundit të muajit Mars, e dielë 31 Mars, kur do të kthehet sërish ora ligjore, e cila që për herë të parë u vendos për të kursyer energji elektrike.

Me ndryshimin e orës, vijnë edhe një sërë efektesh në ritmet e organizimit. Duke patur 60 minuta më pak dritë natyrale, evidentohen një sërë shqetësimesh të lehta në orën e brendshme të organzimit që shërben si rregullator, kryesisht e orëve të gjumit dhe nervozizmit.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME