Sunday, April 21, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeLIFESTYLEMAGAZINËPaditet Netflix, shkak seriali ‘Inventing Anna’

Paditet Netflix, shkak seriali ‘Inventing Anna’

Rachel DeLoache Williams, një ish-punonjëse e Vanity Fair dhe shoqja e dikurshme e Anna Delvey, ngriti një padi kundër Netflix të hënën për shpifje për portretizimin e saj në serialin e frymëzuar nga ngjarjet aktuale.

Williams botoi një artikull për Vanity Fair në lidhje me përvojën e saj me Delvey, përpara se artikulli i revistës New York të majit 2018 – mbi të cilin u bazua shfaqja – të publikohej dhe gjithashtu ajo shkroi një libër të titulluar “My Friend Anna: The True Story of a Fake Heiress .”

“Inventing Anna” ndjek Delvey,emri i vërtetë i së cilës është Anna Sorokin  ndërsa  gënjen se është një trashëgimtare gjermane, duke mashtruar jo vetëm miqtë e saj, por edhe bankat dhe biznesmenët, në një përpjekje për të financuar stilin e jetës.

Mirëpo, Williams pretendon se pothuajse gjithçka rreth personazhit të saj në shfaqjen e Netflix është e sajuar.

“Ky veprim do të tregojë se Netflix mori një vendim të qëllimshëm për qëllime dramatike për të treguar Williams duke bërë ose thënë gjëra në Seri që e portretizojnë atë si një person të babëzitur, snob, manipulues dhe oportunist,” thuhet në ankesë.

Netflix e portretizon  si një mikeshë të Delvey-t,e cila pranon dhurata bujare dhe i bashkohet asaj në pushime ekstravagante, por e denoncon tek autoritetet pasi zbulon se ajo në fakt nuk ka para.

Në një pjesë të shfaqjes, Williams shfaqet duke lënë Anna-n në Marok pasi karta e saj e kreditit u refuzua dhe dyshimet filluan të krijohen. Rachel e cila detajon udhëtimin në librin e saj – pretendon se ajo në të vërtetë i tha asaj para udhëtimit se do të duhej të largohej herët për në punë.

“Williams nuk pushoi së qeni mik me Sorokin sepse Sorokin kishte probleme në Marok, por sepse më pas zbuloi në kthimin e saj në Nju Jork se Sorokin ishte një gënjeshtare, deklaratat dhe premtimet e të cilës e kishin shtyrë Williams të merrte  rreth 62,000 dollarë në emër të saj dhe ajo  i ktheu  vetëm 5,000 dollarë, pavarësisht premtimeve të shumta për t’i rimbursuar 70,000 dollarë për të llogaritur borxhin e plotë dhe çdo tarifë të vonuar të shkaktuar”, thuhet në padi.

Avokati i Williams, Alexander Rufus-Isaacs rrëfeu se seritë e Netflix se e lanë Williams të ekspozuar ndaj një sasie të madhe urrejtjeje në internet.

“Nëse doni të bazoni një personazh mbi një person real dhe doni ta bëni atë një person të keq, mos përdorni emrin e tij të vërtetë”, u shpreh Rufus-Isaacs në një intervistë. “Uroj që krijuesit ta kuptojnë këtë. Nëse duan të bëjnë një personazh të pakëndshëm, ata nuk mund të përdorin emrin e një personi të vërtetë nëse gjithçka që thonë është absolutisht gënjeshtër.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME