Sunday, September 24, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSPORTPele në gjendje të rëndë shëndetësore, shtrohet në spital

Pele në gjendje të rëndë shëndetësore, shtrohet në spital

Gjendja e Pelé po shkakton sërish shqetësim për tifozët e futbollit në mbarë botën. Legjenda e futbollit brazilian, tani 82-vjeç, u shtrua në gjendje të rëndë në spitalin e Sao Paulo. Sipas asaj që bëhet e ditur ai përjetoi enjtje të gjeneralizuar në të gjithë trupin dhe dështim të dekompensuar të zemrës. Trajtimet me kimioterapi të javëve të fundit nuk kanë pasur efektet e dëshiruara në shëndetin e Pelé.

Në muajt e fundit, gjendja e Pelé dukej se ishte përmirësuar, të paktën stabilizuar. Prillin e kaluar, pas shtrimit të fundit në spital, u fol për kontrolle rutinë, pas heqjes së tumorit të zorrës së trashë nga i cili vuante. Tani ekziston siguria se trajtimet me kimioterapi nuk kanë pasur efektet e dëshiruara pozitive. E lajmet e fundit, të konfirmuara nga bashkëshortja që asiston O Rey në São Paulo, janë shqetësuese.

Gjithashtu sipas mediave braziliane, Pelé u shoqërua në spital nga gruaja e tij, Marcia Aoki, dhe një asistent. Stafi mjekësor që po trajton kampionin e madh Brazilian, ka konstatuar një “dështim në zemër”. Më tej, ekipi mjekësor raportoi se kimioterapia e kryer muajt e fundit nuk ka treguar përgjigje ndaj tumoreve të pranishme në organe të ndryshme të trupit të brazilianit. Në momentin e shtrimit të tij në spital, Pelé ishte konfuz, kështu që ai do t’i nënshtrohet analizave të tjera. Pastaj mjekët do të vlerësojnë nëse ai ka encefalopati hepatike. Mjekët janë të shqetësuar për gjendjen e saj delikate dhe trajtimin e kancerit. Ai është gjithashtu i dobët nga problemet e tij me të ngrënit.

E BIJA SIGURON: “CIKËL I KURAVE TË PARASHIKUARA”

Vajza e tij Kelly siguroi për gjendjen e Pele. “Babai im është në spital për një cikël kurash dhe unë nuk po fluturoj tek ai. Vëllezërit e mi janë me babin. Unë do të shkoj tek ai në vitin e ri”, ka shkruar vajza Kelly në rrjetet sociale.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME

%d bloggers like this: