Wednesday, June 12, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeMAGAZINËTEKNOLOGJIPërse Apple po heq kartën fizike SIM

Përse Apple po heq kartën fizike SIM

Ditët e përdorimit të një kapëse letre për të kryer mikrokirurgji për të nxjerrë një kartë të vogël SIM nga një tabaka e vogël në iPhone mund të kenë marrë fund.


Në eventin e, Apple u zbulua se po heq kartat fizike SIM dhe tabakatë në linjën e saj të re të iPhone 14 në Shtetet e Bashkuara. Në vend të saj, kompania po përqafon një alternativë dixhitale të njohur si eSIM.

Një kartë SIM është një identifikues unik në çdo telefon celular që i mundëson pajisjes të lidhet me rrjetet me valë për të dërguar mesazhe dhe për të bërë thirrje. Një eSIM i referohet një SIM “të ngulitur” ose një karte që është e lidhur në vetë telefonin. Njerëzit priren të ndryshojnë kartat e tyre SIM kur ndryshojnë planet e operatorit celular ose udhëtojnë jashtë vendit dhe kërkojnë të përdorin një ofrues tjetër shërbimi gjatë udhëtimit të tyre.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME