Thursday, February 29, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETPijet që ju ndihmojnë të flini më lehtë

Pijet që ju ndihmojnë të flini më lehtë

Problemet me gjumin janë të zakonshme, por ju mund ta ndihmoni veten me pije dhe ushqime natyrale që i keni tashmë në kuzhinë

Një nga trikat që përdorin shumë njerëz është qumështi i ngrohtë.

Është një pije e shkëlqyer për gjumë më të lehtë dhe është e dobishme sepse përmban aminoacidin triptofan, i cili në trup shndërrohet në hormonin serotonin, i cili është i nevojshëm për një gjumë të mirë.

Përbëhet nga një banane e vogël, një filxhan qumësht tërshërë dhe një lugë çaji mjaltë. Është e mrekullueshme, pasi është një thesar i magnezit, kaliumit dhe vitaminave B, të cilat do të kontribuojnë në relaksimin e përgjithshëm.

Çaji me balsam limoni do të ndihmojë gjithashtu.

Zieni dhjetë lugë gjethe të thata të kësaj bime në një litër ujë, lëreni të qëndrojë për dhjetë minuta dhe më pas kullojeni. Ose për një dozë më të vogël – derdhni ujë të nxehtë mbi dy lugë barishte të thata.

Lëngu i qershisë është një atu i vërtetë kundër pagjumësisë sepse është burimi më i rëndësishëm ushqimor i melatoninës, e cila është përgjegjëse për gjumë të mirë, pamjen rinore dhe shëndetin në përgjithësi.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME