Friday, December 1, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeMODËLIFESTYLEPlazhet më të mira në botë për vitin 2023

Plazhet më të mira në botë për vitin 2023

Sipas renditjes së re të Tripadvisor, Baía do Sancho në Brazil është vija bregdetare më e mirë në botë për vitin 2023. Lista e plazheve u përpilua nga “Tripadvisor’s Travelers’ Choice Awards” dhe bazohet te miliona komente të udhëtarëve që i kanë vizituar këto vende, gjatë vitit 2022.

Ishujt Karaibe u ngjitën në vendin e dytë nga vendi i pestë ku renditeshin vitin e kaluar. Lista pasohet nga plazhi Broome në Australi, ku mund të shijohet një nga përvojat më të bukura: një udhëtim me deve gjatë perëndimit të diellit në vijën bregdetare të Oqeanit Indian. Nga kontinenti europian listohen tri plazhe – Reynisfjara në Vik, Islandë; Praia da Falésia në Olhos de Agua, Portugali, si dhe Spiaggia dei Conigli në Siçili. Rëra e bardhë e ujërat e cekëta të Siçilisë janë në kontrast të vërtetë me rërën e zezë, ujin e errët dhe formacionet mahnitëse të plazhit Reynisfjara, të cilat u shfaqën në serialin “Game of Thrones”.

Tripadvisor ka publikuar gjithashtu një listë të veçantë kushtuar plazheve të SHBA-së, ku Havai renditet në krye me tri plazhe dhe ndiqet nga Florida dhe Kalifornia. 

Dhjetë plazhet më të mira në botë për vitin 2023, sipas Tripadvisor

1. Baía do Sancho – Fernando de Noronha, Brazil
2. Eagle – Aruba, Karaibe
3. Cable – Broome, Australi
4. Reynisfjara – Vik, Islandë
5. Plazhi Grace Bay – Turks and Caicos, Karaibe
6. Praia da Falésia – Olhos de Agua, Portugali
7. Plazhi Radhanagar – Ishulli Havelock, Indi
8. Spiaggia dei Conigli – Siçili, Itali
9. Plazhi Varadero – Kubë, Karaibe
10. Plazhi Ka’anapali – Maui, Havai

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME