Wednesday, March 22, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeMAGAZINËTEKNOLOGJIProdhimi i makinave në nivelin më të ulët në Britaninë e Madhe

Prodhimi i makinave në nivelin më të ulët në Britaninë e Madhe

Prodhimi britanik i makinave ra në nivelin më të ulët që nga viti 1956 vitin e kaluar pasi prodhimi u godit nga mungesa globale e çipave gjysmëpërçues, tregojnë të dhënat e reja.

‘’Një total prej 775 014 makinash u prodhuan në vitin 2022 ose 9,8 për qind më pak nga 859 575 të prodhuara gjatë vitit të kaluar’’, theksoi Shoqata e Prodhuesve dhe Tregtarëve të Motorëve (SMMT).

Dhjetori përfundoi një vit të paqëndrueshëm, me një rënie prej 17,9% nga viti në vit, pas rritjes në tetor dhe nëntor.

Totali vjetor për vitin 2022 ishte 40.5% nën nivelet e parakoronavirusit në 2019.

Vëllimet për Britaninë e Madhe vitin e kaluar u rritën me 9,4% në vitin 2021, por kjo nuk arriti të kompensojë një rënie prej 14,0% të eksporteve, me katër nga pesë makina të prodhimit britanik që dërgoheshin jashtë shtetit.

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

MË TË LEXUARA

LAJMET E FUNDIT

%d bloggers like this: