Wednesday, March 22, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomePOLITIKËPS rrëzon dy kandidaturat për Avokatin e Popullit

PS rrëzon dy kandidaturat për Avokatin e Popullit

PS rrëzoi tre kandidaturat për Avokatin e Popullit gjatë votimit në Kuvend, pas mesnate.

Kandidatët Ledio Braho dhe Altin Goxhaj, të mbështetura nga opozita, nuk kanë mundur të arrijnë kuorumin e votave të nevojshme.

Ledio Braho mori 71 vota kundër dhe Altin Goxhaj 70 vota kundër.

Kryetarja e Komisionit të Ligjeve Klotilda Bushka bëri me dije se pas dështimit të zgjedhjes së Avokatit të Popullit, Kuvendi duhet të rihapë procesin.

Në lidhje me votimin për Avokatin e Popullit, kanë marrë pjesë 80 deputetë, 71 deputetë kanë votuar kundër Ledio Braho, 3 pro dhe 70 kanë votuar kundër për Alitin Goxhaj. Duke qenë se nuk arrihet kuorumi, Kuvendi duhet të rihap procesin në lidhje me Avokatin e Popullit”, tha Bushka.

Rrëzimin e kandidaturave për Avokatin e Popullit e paralajmëroi Edi Rama gjatë një debati me Gazment Bardhin në seancën e Kuvendit.

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

MË TË LEXUARA

LAJMET E FUNDIT

%d bloggers like this: