Wednesday, November 29, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeMODËLIFESTYLEReportazhi i BBC/ ‘Burrneshat: Të fundit virgjëreshat e betuara të Shqipërisë’

Reportazhi i BBC/ ‘Burrneshat: Të fundit virgjëreshat e betuara të Shqipërisë’

BBC i ka kushtuar një reportazh, “burrneshave” siç njihen në Shqipëri, grave të forta që kanë zgjedhur dekada më parë të jetojnë si burrat, një tradite të rrallë shekullore shqiptare duke i intervistuar ato. Reportazhi ka rifituar vëmendje në Ditën Ndërkombëtare të Gruas. 

“Tradita e burrneshës është një praktikë shekullore në të cilën gratë betohen te pleqtë e fshatit për të mos u martuar dhe jetojnë si burra. Këto gra njihen si burrnesha ose virgjëresha të betuara. Por sot në botë kanë mbetur vetëm një duzinë “virgjëreshash të betuara” të kësaj tradite të lashtë ballkanike” shpjegon BBC.

Ndiqni reportazhin ku burrneshat e intervistuara shpjegojnë në gjuhën shqipe, historinë e tyre dhe vendimin e marrë në moshë të re.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME