Thursday, April 25, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeUncategorizedSëmundja/ Ndërron jetë ish-kryeministri i Irlandës së Veriut

Sëmundja/ Ndërron jetë ish-kryeministri i Irlandës së Veriut

Lord Trimble, ish-kryeministri i Irlandës së Veriut dhe bashkë-arkitekti i Marrëveshjes së të Premtes së Mirë, ka ndërruar jetë në moshën 77-vjeçare.

“Me pikëllim të madh familja e Lord Trimble njofton se ai ndërroi jetë i qetë sot pas një sëmundjeje”, thuhet në një deklaratë.

Qëndrimi i ashpër i Lord Trimble ndaj paradave të diskutueshme të Orange Order në vitet 1990 i siguroi atij udhëheqjen e Partisë Unioniste Ulster.

Por ai ishte sindikalisti që guxoi të bënte kompromis dhe e çoi partinë e tij në tryezën e negociatave në Stormont.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME