Sunday, May 19, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETShenjat paralajmëruese të një goditjeje në tru

Shenjat paralajmëruese të një goditjeje në tru

Goditja në tru lidhet me presionin e lartë të gjakut, stilin e jetesës dembele dhe një tepricë të radikaleve të lira. Është e nevojshme të njihen dhe të identifikohen shenjat paralajmëruese të një goditjeje, pasi ajo është shkaku i dytë kryesor i vdekjeve në mbarë botën, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH).

Goditja në tru prek rreth 15 milionë njerëz në mbarë botën. Ndër faktorët e rrezikut të tij janë duhani, konsumimi i tepërt i alkoolit apo stresi. Kur gjaku nuk rrjedh siç duhet në tru, qelizat nuk marrin lëndët ushqyese dhe oksigjenin që u nevojitet për të funksionuar dhe për këtë arsye ato vdesin. Goditja në tru klasifikohet në lloje të ndryshme në varësi të zonës së trurit që prek.

Ishemike – Goditja ishemike, e quajtur edhe “infarkt cerebral”, ndodh kur furnizimi me gjak në tru humbet papritur. Është për shkak të mbylljes së disa arterieve përgjegjëse për bartjen e gjakut në masën e trurit. Mund të shkaktohet nga një akumulim i kalciumit ose arterioskleroza.

Hemorragjike – Kjo lloj goditjeje ndodh kur një enë gjaku në tru çahet, qoftë për shkak të një aneurizmi kongjenital ose për shkak të rritjes së tensionit. Kjo hemorragji çon në një goditje, sepse privon zonën e trurit nga furnizimi me gjak ose sepse gjaku ushtron presion mbi strukturat e trurit. Pasi të hiqet mpiksja, duhen 24 deri në 48 orë për të përcaktuar se cila zonë është prekur.

Pavarësisht nga shkaku apo lloji i goditjes, është gjithmonë një urgjencë mjekësore, pasi ndodh papritur. Në disa minuta mund të lërë pasoja serioze të përhershme. Në varësi të sasisë së gjakut të përfshirë, mund të jetë një goditje e lehtë ose e rëndë. Ashpërsia e dëmtimit mund të ndryshojë në varësi të shpejtësisë së marrjes së ndihmës mjekësore. Kjo është arsyeja pse është kaq e rëndësishme të jeni të vetëdijshëm për shenjat paralajmëruese të një goditjeje në tru.

Më poshtë, njihuni me shenjat paralajmëruese të goditjes në tru.
Marrje mendsh dhe probleme me ecjen – Meqenëse qarkullimi i gjakut në tru është ulur, papritur mund të ndiheni të trullosur. Ju gjithashtu mund të përjetoni mungesë ekuilibri ose koordinimi. Çdo lëvizje që kërkon vëmendje do të ndikohet.

Image



Dobësi ose mpirje – Nuk do të jeni në gjendje t’i ngrini krahët (një nga një ose të dy në të njëjtën kohë) dhe nuk do të jeni në gjendje t’i mbani në ajër. Ju gjithashtu ndiheni të mpirë ose keni vështirësi në ngritjen e një objekti, pavarësisht sa i lehtë mund të jetë ai. Shumë njerëz e lëshojnë atë që kanë në dorë sepse nuk e mbajnë dot. Duhet të uleni dhe të qëndroni të qetë për disa sekonda, pasi asnjë nga gjymtyrët nuk përgjigjet.

Image

Vështirësi në të folur – Konfuzioni shfaqet jo vetëm kur duam të ecim ose të lëvizim, por edhe kur shprehemi. Ngatërrimi i fjalëve, të paaftë për të gjetur termat e duhur për të shpjeguar diçka, ose të thuash gjëra pa kuptim mund të jenë të gjitha shenja paralajmëruese të një goditjeje në tru.

Image

Paraliza e fytyrës – Përveçse nuk mund të shpreheni lehtë, do të përjetoni një “varje” të një pjese të fytyrës suaj. Është një ndjesi e ngjashme me anestezinë e përdorur nga dentistët. Ju nuk keni më aftësinë për të buzëqeshur apo hapur një sy. Paralizat pothuajse gjithmonë prekin vetëm njërën anë të fytyrës.

Image

Migrenë intensive – Të gjithë kemi përjetuar dhimbje koke, madje edhe të rënda. Megjithatë, një dhimbje koke aq e fortë sa na bën të pamundur kryerjen e ndonjë aktiviteti tjetër, mund të jetë një tjetër nga shenjat paralajmëruese të një goditjeje në tru. Dhimbja shfaqet papritur dhe shoqërohet me marramendje, të përziera ose të vjella. Në disa raste, kur ka një goditje hemorragjike, mund të çojë edhe në të fikët.

Image
POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME