Wednesday, February 28, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETShenjat që tregojnë se duhet t’i jepni fund një miqësie toksike sado...

Shenjat që tregojnë se duhet t’i jepni fund një miqësie toksike sado e vështirë të jetë

Në përputhje me këtë studim, vetëm 50% e atyre njerëzve që ne i konsiderojmë miqtë tanë mendojnë të njëjtën gjë në këmbim.

Këta njerëz mund të kalojnë kohë me ne sepse duan të marrin diçka nga ne ose mendojnë se të kesh shumë miq është mirë për imazhin e tyre. Por edhe nëse miqësia juaj filloi me interes të ndërsjellë, kjo mund të ndryshojë në diçka tjetër me kalimin e kohës. Sigurisht, keqkuptimet dhe zënkat mund të ndodhin edhe mes miqve më të dashur, por nëse këto marrëdhënie ju bëjnë të ndiheni të parehatshëm rregullisht dhe shpesh ju shqetësojnë, ndoshta është koha të mendoni nëse keni nevojë t’i vazhdoni apo jo.

Ja se çfarë thonë psikologët Susan Heitler dhe Sharon Livingston për shenjat e miqësive toksike:

-Miku juaj ju bën të konkurroni me miqtë e tjerë të tij: Miku juaj ju tregon gjithmonë se miqtë e tij janë shumë më interesantë se ju dhe se si kanë kaluar aq shumë kohë bashkë, duke u bërë të ndiheni xhelozë dhe të mërzitshëm.

-Shumicën e kohës gjatë takimeve tuaja, ju flisni për çështjet e mikut tuaj, por ata nuk janë të interesuar për problemet tuaja.

-Miku juaj ju kritikon me përbuzje, por nuk i pranon kritikat tuaja. Ndershmëria në marrëdhënie është shumë e rëndësishme, kritikët konstruktivë mund të jenë mjaft të dobishëm. Por një mik toksik nuk i kursen ndjenjat tuaja kur thotë se duhet të shkoni në palestër ose të bëni një prerje më të mirë flokësh. Qëllimi i tyre nuk është t’ju thonë të vërtetën, por t’ju poshtërojnë. Nëse ju bëni të njëjtën gjë me të, miku juaj nuk ka pse të mërzitet me ju.

-Ju i kërkoni më shpesh shokut tuaj të takoheni. Ata nuk duket se janë të interesuar të komunikojnë me ju dhe nuk kontribuojnë në marrëdhënien tuaj.

-Miku juaj mendon se ju duhet të ndryshoni. Nëse ju ndodh që të keni një grindje, shoku juaj mendon se jeni ju që e keni gjithmonë gabim, se mund të jeni më i butë ose më pak impulsiv, ose diçka tjetër. Por ata, nga ana tjetër, kanë gjithmonë të drejtë ose të justifikuar në sjelljen e tyre, pavarësisht se çfarë.

-Gjithmonë keni frikë nga një lëkundje emocionale. Shoku juaj është ose i hapur dhe miqësor ose i ftohtë dhe indiferent. Mospërputhja dhe paparashikueshmëria e sjelljes së shokut tuaj gjithmonë ju tërheq në sy. Dje keni pasur një bisedë të këndshme në telefon, dhe sot ata ju injorojnë dhe ju vazhdoni të pyesni veten se çfarë keni bërë gabim.

-Jeni gjithmonë të kujdesshëm për të thënë diçka të gabuar që mund të ndezë zemërimin e mikut tuaj. Miku juaj shpesh ofendohet dhe zemërohet me ju, kjo është arsyeja pse ju gjithmonë ndiheni të tensionuar në praninë e tij dhe keni frikë të thoni diçka të gabuar.

Pse është kaq e vështirë të ndahesh me një mik toksik?

Duket se do të ishte e lehtë t’i jepni fund marrëdhënieve që nuk ju pëlqejnë, por rezulton se nuk është gjithmonë kaq e thjeshtë. Miqtë toksikë mund të kenë tiparet e tyre pozitive. Psikologu Yan Yager në librin e tij “Kur miqësia dhemb”, thotë se shenjat toksike zbulohen vetëm herë pas here, dhe për pjesën tjetër të kohës, shoku juaj është gati t’ju ndihmojë dhe t’ju ngushëllojë. Në këtë rast, peshoni të gjitha të mirat dhe të këqijat e këtyre marrëdhënieve. Nëse ky person i thyen gjithmonë premtimet, merr dhe nuk jua kthen gjërat, përfiton nga ndihma juaj ose ua tregon sekretet njerëzve të tjerë, atëherë ndoshta gatishmëria e tij për të shkuar në kinema ose në një kafene me ju nuk është aq e rëndësishme.

Vërejtjet poshtëruese shpesh paraqiten si shaka dhe thuhen me një buzëqeshje dhe një thënie si: “Unë gjithmonë mendoj se çfarë është më mirë për ty”. Kur një fyerje ka një të ashtuquajtur mbështjellje miqësore, është shumë më e vështirë ta dallosh atë, por mos u mashtro prej saj.

Kemi frikë të qëndrojmë vetëm. Kjo frikë është një arsye e përhapur pse njerëzit janë të gatshëm të tolerojnë një qëndrim të keq të një miku. Por nëse jeni të hapur dhe miqësorë, marrëdhëniet e reja do t’ju gjejnë gjithmonë.

Marrëdhëniet tuaja janë të gjata dhe kanë kujtime të ngrohta. Edhe nëse një miqësi e vjetër nuk sjell asgjë përveç acarimit, e kaluara juaj e përbashkët mund t’ju bëjë të dyshoni në vendimin tuaj për të prishur marrëdhënien. Kjo ndarje mund të jetë e ngjashme me një ndarje nga partneri që dashuroni. Gjithçka që mund të bëni është të jeni të durueshëm.

Ju nuk mund t’i kuptoni ndjenjat tuaja. Ju mund të përjetoni një gamë të gjerë emocionesh ndaj këtij personi: dashuri, zemërim dhe acarim. Ju duhet të vendosni se cilat emocione mbizotërojnë dhe të zgjidhni nëse dëshironi të vazhdoni këtë marrëdhënie apo jo.

Ju mendoni se e meritoni këtë qëndrim. Ndonjëherë ju përpiqeni të gjeni justifikime për qëndrimin e shokut tuaj toksik dhe mendoni: “Ndoshta, ata kanë të drejtë dhe unë jam shumë i prekshëm?” Por nëse duhet të jesh i përsosur për t’u trajtuar me dashamirësi, a është vërtet një miqësi?

Ju keni miq të përbashkët. Nëse nuk doni t’i bëni miqtë tuaj të zgjedhin anët, është më mirë të shmangni një luftë të hapur dhe një ndarje zyrtare. Mundohuni të distancoheni ngadalë dhe gradualisht për të shmangur thashethemet dhe akuzat.

Miqësia e bën sistemin tuaj imunitar më të fortë dhe jetën tuaj më të gjatë. Ne besojmë se dashuria mund të marrë fund, por miqtë janë përgjithmonë. Ndonjëherë kjo është arsyeja pse ne nuk mund të prishim një marrëdhënie toksike. Por në përputhje me disa studime, ky lloj komunikimi e bën presionin tonë të gjakut më të lartë dhe kontribuon në sëmundjet inflamatore përveç shqetësimit vetëm psikologjik. Mos kini frikë të humbisni miqtë që pushojnë së qeni afër jush, patjetër që do të gjeni miq të rinj të vërtetë dhe besnikë!

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME