Saturday, July 13, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETShkenca/ Ja ushqimet që shkatërrojnë yndyrën në trup

Shkenca/ Ja ushqimet që shkatërrojnë yndyrën në trup

Disa ushqime mund të ndihmojnë në humbjen e yndyrës për shkak të aftësisë së tyre për të rritur metabolizmin, për të minimizuar dëshirat dhe për të rregulluar nivelet e sheqerit në gjak në trup.

Këto ushqime janë të pasura me lëndë ushqyese dhe përmbajnë një sërë vitaminash, mineralesh, fibrash dhe proteinash që i nevojiten trupit për të funksionuar në mënyrë optimale. Për të na ndihmuar të përfshijmë më mirë ushqime të shëndetshme në dietën tonë, dietologia Lovneet Batra ndan ushqime të provuara se shpejtojnë humbjen e yndyrës.

Ajo shkruan: Shumica prej nesh janë gjithmonë në kërkim të mënyrave për të humbur peshë, ndërkohë që humbja e peshës nuk është një plumb magjik për shëndetin, mund të ndodhë vetëm kur digjni më shumë kalori se sa merrni, duke e çuar trupin tuaj në prishjen e lipideve. Prandaj, është gjithashtu e dobishme të dimë se cilat ushqime djegin në mënyrë aktive yndyrën dhe kaloritë.

5 ushqimet që mund t’ju ndihmojnë të humbni yndyrën, sipas ekspertit:

Dhallë

Dhallë duke qenë një pije me pak kalori, mund të ndihmojë në humbjen e peshës. Përveç kësaj, ajo ndihmon në promovimin e ngopjes dhe reduktimin e oreksit.

Farat Chia

Farat Chia janë të larta në acide yndyrore omega-3, të cilat mund të mbështesin më tej menaxhimin e peshës

Ragi

Ragi, i njohur si meli pinch ose Eleusine coracana, është një kokërr e gjithanshme, e dendur me lëndë ushqyese që rritet veçanërisht mirë në klimat e thata, të nxehta dhe në lartësi të mëdha. Për mijëra vjet ai ishte burimi bazë i të ushqyerit për miliona njerëz në mbarë botën

Ragi është një burim i pasur metionine, një aminoacid thelbësor që luan një rol jetik në eliminimin e yndyrës së tepërt.

Amaranti

Ky drith i përdorur për mijëra vite është quajtur nga Aztekët si “ushqimi i pavdeksisë”. Farat e Amarantës mendohet të jenë gjetur fillimisht në Argjentinë e Meksikë,më pas janë transportuar në Europë e Azi.

Sot ato rriten në të gjithë botën,ju mund ti blini fare lehtë në market por mund ti rrisni edhe në oborrin e shtëpisë tuaj. Amaranti është i pasur me proteina, të cilat të dyja mund të ndihmojnë në uljen e oreksit dhe në rritjen e humbjes së peshës.

Lulelakra

Lulelakra, si perimet e tjera, është e pasur me fibra dhe përmban një sasi të mirë proteinash. Një kombinim i proteinave, fibrave dhe përmbajtjes me pak kalori e bën lulelakrën ushqimin perfekt për t’u përfshirë në vaktet tuaja nëse doni të humbni peshë.

Përfshirja e ushqimeve të pasura me lëndë ushqyese si arrat, drithërat, proteinat pa yndyrë, frutat dhe perimet dhe yndyrat e shëndetshme në dietën tuaj mund të ndihmojnë në promovimin e humbjes së peshës dhe një stili jetese më të shëndetshëm. Sidoqoftë, është thelbësore të siguroheni që po konsumoni gjithashtu një numër të duhur kalorish çdo ditë, duke ushtruar dhe të qëndroni të hidratuar për të mbështetur përpjekjet tuaja për të humbur peshë në mënyrë efektive.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME