Monday, July 15, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETShkenca/ Një metodë të re për të shëruar pacientët pas një goditjes...

Shkenca/ Një metodë të re për të shëruar pacientët pas një goditjes në tru

Në një studim shkencëtarët kanë gjetur një zgjidhje për goditjen në tru. Është zbuluar një ilaç që mund të luftojë efektet e një goditjeje dhe i dërgohet trurit duke i spërkatur ato përmes hundës. Studiuesit e kryen këtë eksperiment tek minjtë dhe arritën rezultate pozitive.

Kjo metodë mund të rrisë ndikimin e stimulimit magnetik transkranial (TMS), thonë ekspertët. Çfarë është TMS? Është një mënyrë jo invazive e stimulimit të trurit dhe kjo metodë është tashmë në përdorim.

Është përdorur klinikisht ose në provat klinike për të trajtuar gjendjet neurologjike si sëmundja e Parkinsonit, depresioni, sëmundja e Alzheimerit, varësia dhe ekspertët tani thonë se mund të shërojë edhe goditjet në tru.

Si funksionon kjo teknikë?

Për një kohë të gjatë, studiuesit janë shprehur se futja e molekulave të mëdha të ilaçit në tru ka qenë një sfidë shumë e vështirë. Ka mure shumë të papërshkueshme të enëve të gjakut që pengojnë çdo lloj përbërjeje të udhëtojë në tru në sasi të mëdha. Termi mjekësor i përdorur për këtë çështje është barriera e trurit të gjakut. Megjithatë, studimet e bazuara në hulumtimet e mëparshme sugjeruan se disa ilaçe mund të jenë në gjendje të arrijnë në trurin tonë përmes hundës. Si funksionon kjo? Ilaçi do të udhëtojë lart në qelizat nervore, funksioni i të cilave është të zbulojë erën. Këto kanë fibra të gjata që shtrihen nga pasazhet e hundës në tru dhe kështu ilaçi mund të arrijë edhe në tru, sipas The Helthsite.

A është me të vërtetë efektive?

Një fushë për të cilën studiuesit janë ende të pasigurt është nëse sasia e kërkuar e molekulave do të jetë në gjendje të arrijë në tru dhe të korrë ndonjë përfitim mjekësor. Për t’u siguruar që ky proces funksionon, studiuesit kryen një eksperiment me minjtë.

Në fund të këtij eksperimenti, ata arritën në përfundimin se minjtë që u trajtuan në procesin e specifikuar, mbinë më shumë fibra të reja nervore. Ata ishin në gjendje të arrinin një nivel antitrupash që do të ishin efektivë në riparimin e një lezioni të madh të goditjes. Ata zbuluan dukshëm se ekziston një fuqi natyrore rigjeneruese brenda trurit dhe nëse hiqen frenat prej tij, ai do të funksionojë mirë.

Sipas raporteve, një studiues në Universitetin e Newcastle, MB, Moein Moghimi tha se nëse ata gjejnë ndonjë mënyrë për të transportuar ilaçin në tru, do të korrin vetëm përfitime pozitive. Megjithatë, pjesa që ende nuk është vërtetuar është nëse antitrupat kanë arritur në tru përmes nervave apo jo. Ekziston mundësia që ato të jenë zhytur nga hunda në qarkullimin e gjakut, nga ku sasi të vogla mund të kenë arritur në tru. 

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME