Thursday, February 22, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeAKTUALITETShqyhet thesi, veç I.M edhe 4 deputetë janë bashkëpunëtorë të Sigurimit të Shtetit

Shqyhet thesi, veç I.M edhe 4 deputetë janë bashkëpunëtorë të Sigurimit të Shtetit

Përpos politikanit të lartë I.M, Autoriteti për Informim mbi Dokumentet e ish-Sigurimit të Shtetit (1944÷1991) nënvizon se në listën si bashkëpunëtorë janë dhe katër deputetë të tjerë.

“Shqetësimi është paraqitur së fundmi nga znj. Gentiana Sula, në seancën plenare të 21 korrikut 2022, gjatë raportimit të veprimtarisë për vitin 2021. Në këto rrethana, në rastet e shqyrtuara me përgjegjësi për subjektet A.D, Th.S, S.SH, Xh.Sh, D.Ç”.

Në letrën dërguar Kuvendit, autoriteti kërkon që të korrigjohet ligji për të verifikuar edhe këta funksionarë që kanë dalë të pastër në komisionet e mëparshme. Në ligjin aktual, është vendosur që ata politikanë që kanë certifikatë të pastër sigurie nga komisionet e ngritura gjatë fundit të viteve 1990, komisionet Mezini-Bezhani, të mos ndëshkohet nga autoriteti aktual.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME