Tuesday, February 27, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeBOTAShuhet Jacques Delors, babai i Euros dhe “armiku” i Margaret Thatcher

Shuhet Jacques Delors, babai i Euros dhe “armiku” i Margaret Thatcher

Ish-presidenti i Komisionit Evropian Jacques Delors, i konsideruar si arkitekt i BE-së moderne, ndërroi jetë në moshën 98-vjeçare. Lajmi u dha nga vajza e tij. Ai ndihmoi në krijimin e tregut të vetëm duke lejuar lëvizjen e lirë të njerëzve, mallrave dhe shërbimeve brenda bllokut.

Duke shërbyer nga viti 1985 deri në 1995, Delors hodhi gjithashtu bazat për monedhën e përbashkët evropiane, Euron. Por për ata që janë skeptikë ndaj integrimit, veçanërisht në Mbretërinë e Bashkuar, ai shihej si një simbol i ndërhyrjes së Brukselit. Një titull i tabloidit britanik “The Sun” u bë i famshëm dikur për fjalët “Hiqi duart, Delors”.

Jacques Delors dead - former European Commission president, inventor of  Euro & founder of single market dies aged 98 | The Sun

Vajza e Delors, Martine Aubry tha se ai kishte vdekur në gjumë të mërkurën në mëngjes në shtëpinë e tij në Paris. Presidenti francez Emmanuel Macron vlerësoi Delors, pasi ai kishte shërbyer edhe si ministër francez i financave nga 1981-1984, si një “burrë shteti” dhe “mjeshtër i pashtershëm i Evropës sonë”. “Përkushtimi i tij, idealet dhe drejtësia e tij gjithmonë do të na frymëzojnë. Përshëndes punën e tij dhe kujtimin e tij dhe ndaj dhimbjen e të dashurve të tij” – shkroi Macron. Ai shërbeu 3 mandate si president i Komisionit Evropian, më gjatë se kushdo tjetër.

Ursula von der Leyen, e cila aktualisht mban postin, tha se ai ishte “një vizionar që e bëri Evropën tonë më të fortë”. Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel e përshkroi atë si një “francez të madh dhe një evropian të madh”, i cili “kishte hyrë në histori si një nga ndërtuesit e Evropës sonë”.

Një socialist francez, ai besonte fort në integrimin e pasluftës. Ashtu si tregu i vetëm dhe Euro, qëndrimi i tij në krye të BE-së pa krijimin e marrëveshjes së Shengenit për udhëtimet dhe programin Erasmus për shkëmbimin e studentëve. Por për Partinë Konservatore në pushtet të Mbretërisë së Bashkuar nën drejtimin e Margaret Thatcher, lëvizjet drejt një Evrope federale u panë si një mallkim.

Thatcher e përshkroi raportin e Delors të vitit 1989 që bënte thirrje për bashkim ekonomik dhe monetar si të papranueshëm, sepse ai do të hiqte shumë politika ekonomike nga duart e Parlamentit britanik. Lordi Clarke i Nottingham, i cili ashtu si Kenneth Clarke shërbeu në kabinetin e Thatcher, i tha programit PM të BBC Radio 4 se ajo ndante vizionin e Delors për një treg të vetëm, por dyshonte se ai donte një bashkim politik, gjë që ajo ishte kundër.

“E vërteta ishte se Jacques Delors dhe Margaret Thatcher nuk e donin njëri – tjetrin personalisht. Ata e urrenin njëri-tjetrin për arsye personale dhe politike” – shtoi ai.

Jacques Delors, architect of the European Union who clashed with Margaret  Thatcher – obituary

Ish-lideri i opozitës në Mbretërinë e Bashkuar, Neil Kinnock tha për programin se ai ishte një “njeri shumë i sjellshëm, i qetë, shumë inteligjent, një zgjidhës i problemeve” dhe jo një “federalist fanatik” siç u përpoq ta portretizonte Thatcher. Pas largimit nga posti i tij në 1995, Delors nuk pranoi të kandidojë për presidencën franceze, pavarësisht nga një epërsi e madhe në sondazhe. Ai u qëndroi besnik idealeve të tij federaliste. Kohët e fundit, ai paralajmëroi për rreziqet e populizmit në Evropë, duke bërë thirrje për lëvizje të guximshme në prag të Brexit. 

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME