Sunday, June 4, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeMAGAZINËTEKNOLOGJISi të karikoni telefonin që të jetoj më shumë

Si të karikoni telefonin që të jetoj më shumë

Zakonisht jemi mësuar ta karikojmë një natë para se të flemë, pa e hequr nga priza dhe më pas ta shkëputim në mëngjes me baterinë e karikuar 100%. Por për të bërë që bateria e telefonit tuaj të zgjasë sa më shumë, shmangni 3 gabimet e mëposhtme.

1.MOS E LINI TË MBINXEHET. Gabimi i parë i madh që bëjnë shumë është që nuk heqin mbrojtësin e telefonit. Sidomos në verë, ose nëse priza që përdorim vendoset pranë burimeve të nxehtësisë, do të ishte mirë ta hiqnim telefonin inteligjent nga kasa. Arsyeja është shumë e thjeshtë: për të shmangur mbinxehjen, kushti më i keq për çdo bateri litium-jon, pasi përshpejton degradimin e saj.

2. MOS E NGARKONI DERI NË 100%. Një zakon tjetër i keq është që ta lini telefonin të ulet në 0% ose, anasjelltas, ta karikoni deri në 100%. Në vend të kësaj, ajo duhet të mbahet gjithmonë midis 30% dhe 70%. Kjo është për shkak se bateritë litium-jon funksionojnë duke lëvizur vazhdimisht grimcat e vogla të lëvizshme të quajtura “bartës të ngarkesës” midis elektrodave. Duke bërë këtë, pjesët përbërëse vendosen nën stres dhe me kalimin e kohës efikasiteti ulet në mënyrë të pashmangshme. Karikimi i telefonit për një kohë të gjatë ose lënia e tij në zero janë dy mënyra të shkëlqyera për të stresuar elektrodat për të zvogëluar jetëgjatësinë e baterisë dhe për të përshpejtuar procesin.

3. MOS E KARIKONI NATËN. Dhe këtu kthehemi te gabimi më i zakonshëm, karikimi i pajisjeve gjatë natës. Problemi nuk është se duke vepruar kështu do të arrihej ngarkesa maksimale, por se për orë e orë të tëra, ngarkuesi do të vazhdonte të furnizonte baterinë me energji të padobishme, para së gjithash duke e mbinxehur atë, por mbi të gjitha duke dëmtuar elektrodat e saj. Siç shpjegon Kevin Purdy në The New York Times: “Është mjaft e lehtë të mbushësh një sfungjer të thatë me ujë, por përpjekja për të detyruar një sfungjer pothuajse të ngopur të thithë pikat e fundit të lëngut kërkon më shumë presion dhe lë më shumë lëng të grumbulluar në sipërfaqe. Ky akumulim në një bateri quhet SEI (Solid Electrolytic Interface) dhe zvogëlon kapacitetin e saj të përgjithshëm”.

Shkurtimisht, nëse dëshironi që bateria e telefonit tuaj të ruajë standardet optimale për aq kohë sa të jetë e mundur, mos e lini të mbarojë plotësisht, hiqeni kutinë kur e rikarikoni dhe lidheni me energjinë, ndoshta në mbrëmje pas darkës (duke e shkëputur nga priza para se të flini), ose në mëngjes kur zgjoheni.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME

%d bloggers like this: