Saturday, February 24, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeMAGAZINËTEKNOLOGJISkandali/ Tiktoksave u vidhen llogaritë bankare

Skandali/ Tiktoksave u vidhen llogaritë bankare

Probleme të mëdha sigurie në Tik Tok. Të dhënat personale të disa përdoruesve kanë përfunduar online. Madje bëhet fjalë edhe për llogaritë e PayPal.

Ekspertët po hetojnë si ka mundësi që kanë rrjedhur këto të dhëna që mesa duket janë marrë nga një grup hakerash të vetëquajtur “Kundër Perëndimit”.

Grupi i hakerëve dyshohet se ka pasur akses në një strukturë për ruajtjen e të dhënave të përdoruesve të Tik Tok dhe ËeChat. Të njëjtët hakerë më pas informuan për sulmin e tyre kibernetik.

“Stafi i sigurisë nuk gjeti asnjë defekt në sistem. Zbulimi i të dhënave nuk lidhet me një defekt në Tik Tok” – tha një zëdhënës i platformës kineze që tentoi të sigurojë përdoruesit. 

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME