Tuesday, February 27, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeKRYESOREStudimi/ Ja ora e ditës kur ndihemi më të lumtur

Studimi/ Ja ora e ditës kur ndihemi më të lumtur

Një studim i publikuar në “The Journal of Personality” ka zbuluar se, për shumicën e njerëzve në mbarë botën, koha më e lumtur e ditës është rreth orës 19:00.

Hulumtimi përfshiu 5 447 pjesëmarrës nga 20 vende të ndryshme të botës, të cilët u anketuan për përvojat dhe emocionet e tyre në orën 19:00. Studimi, i cili u krye në 14 gjuhë të ndryshme, u fokusua në momentet e përditshme, duke përdorur mjete psikologjike për të klasifikuar situata të tilla si marrja e një komplimenti ose pjesëmarrja në një përvojë argëtuese.

Çelësi i kësaj rritjeje të lumturisë qëndronte në faktin se shumica e njerëzve po kalonin kohë me miqtë ose familjen në atë orë. Për shembull, pjesëmarrës nga vende të ndryshme, si Italia dhe Shtetet e Bashkuara, ndanë përvoja të tilla si gatimi me të dashurit ose relaksimi pas një dite aktivitetesh.

Mesnata, një tjetër orë e lumtur

Studimi thekson gjithashtu një orë tjetër kur ndihemi të lumtur: mesnatën. Rreth kësaj kohe, u vu re një rënie e dukshme e ndjenjave negative, si shqetësimi, frika, zemërimi, faji dhe neveria. Kjo sugjeron që orët e para të ditës janë të favorshme për një humor pozitiv, i cili bie ndërsa mëngjesi përparon dhe njerëzit i kthehen përgjegjësive të tyre.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME