Friday, July 12, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeAKTUALITETTemperaturat e larta shtojnë rastet e pickimit të "vejushës së zezë" dhe...

Temperaturat e larta shtojnë rastet e pickimit të “vejushës së zezë” dhe kafshime nga zvarranikët.

Fier – Rritja e temperaturave ka sjell raste të pickimit nga “vejusha e zezë” dhe gjarpërinjtë. Në një javë 10 raste në Fier

Vetem gjate  javes se fundit ne spitalin Rajonal ne Fier jane paraqitur 10 raste, 4 prej te cileve jane pickuar nga merimanga se zeze dhe 6 nga  gjarperi dhe neperka.

Mjeku toksikolog  Lulezim Banushaj  ne spitalin Rajonal Fier thotë se rastet ne fjale kane ardhur nga zonat e Cakranit, Mallakastres e Roskovecit ku fermeret ne kete periudhe jane te ekspozuar per shkak te puneve ne bujqesi.

Sipas bluzave te bardha te gjithe personat e   pickuar nga merimanga dhe zvarraniket i kane shpetuar rrezikut nga vdekja.
Mjeku toksikolog Banushaj  ka shpjeguar se ne kete periudhe helmi i zvarranikeve dhe insteketeve eshte shume i koncentruar dhe viktimat e tyre jane te rrezikuar.

Mungesa e dezinsektimit dhe temperaturat e larta kane sjelle shtim te insekteve dhe zvarranikeve, duke u kujtuar fermereve kujdesin e shtuar qe duhet te tregojne per te shmangur pickimet.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME