Saturday, July 13, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeBOTATrafiku i drogës/ 17 shqiptarë të arrestuar pas operacionit të Europol

Trafiku i drogës/ 17 shqiptarë të arrestuar pas operacionit të Europol

17 shqiptarë kanë rënë në prangat e policisë, pas një aksioni të Europol, ndërsa dyshohet se janë të përfshirë në trafikun e lëndëve narkotike. Në operacionin e zhvilluar mes autoriteteve gjermane dhe ato belge, u sekuestruan mbi 700 mijë euro dhe 20 kilogram drogë, ndërsa në aksion morën pjesë më shumë se 300 forca policie.

Rezultatet e ditës së aksionit:
26 kërkime pronësie (21 në Belgjikë, 5 në Gjermani)
17 arrestime (15 në Belgjikë, 2 në Gjermani)

Konfiskimet përfshijnë:
Një plantacion i brendshëm i kanabisit
15 kilogramë kanabis

3 kilogramë drogë sintetike dhe 3 kilogramë kokainë
13 automjete, shumica të pajisura me ndarje profesionale të fshehura
3 armë zjarri
Mbi 700 000 euro në para të gatshme
Organizata kriminale në shënjestër ishte e specializuar në trafikun e heroinës dhe kokainës. Hetuesit zbuluan se droga po kontrabandohej në kontejnerë në Belgjikë, përpara se të transferohej në Gjermani me automjete të pajisura me ndarje të sofistikuara të fshehura. Droga më pas shpërndahej në të gjithë Evropën.

Gjatë hetimit u sekuestruan disa qindra mijëra euro para të gatshme. Europol e mbështeti këtë hetim duke ofruar ekspertizë të përshtatur dhe mbështetje të gjerë analizash dhe duke lehtësuar shkëmbimin e informacionit përmes kanaleve të tij të sigurta. Një sërë takimesh operacionale u organizuan nga Europoli në të gjithë Evropën me qëllim plotësimin e boshllëqeve hetimore në nivel ndërkombëtar dhe koordinimin e veprimeve të njëkohshme që synojnë çmontimin e të gjithë strukturës së këtij grupi kriminal.

Autoritetet e mëposhtme morën pjesë në hetim: Gjermani: Policia gjermane në Bielefeld dhe Paderborn Belgjikë: Policia Gjyqësore Federale në Bruksel dhe Zyra e Gjykatës dhe Prokurorisë Hetuese e Brukselit

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME