Tuesday, December 5, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeMODËTrendi 2023, epoka e kapeleve gjigande

Trendi 2023, epoka e kapeleve gjigande

Javët e fundit të modës na kanë treguar se përveç mes stinëve nuk ka më as gjysmë përmasa. Protagonistë absolutë të pasarelave janë kapelet, aleate të pagabueshme të veshjeve, të cilat në këtë rast shndërrohen në aksesorë ekstravagantë dhe oversize, të dedikuara vetëm për më të guximshmit. Nga të gjitha format, nga të gjitha siluetat, por rreptësisht bie në sy: Jacquemus hapi kërcimin me këtë trend maksimalist gjatë shfaqjes pranverë-verë 2023 “Le Raphia”, dhjetorin e kaluar.

Siç pritej nga emri, kapele kashte me buzë shumë të gjera parakaluan nën një shi rafie, duke shoqëruar një sërë veshjesh delikate, joshëse me një personalitet provansal. Pamela Anderson e përdori atë në versionin me gëzof, me thekë që bien në fytyrë, shumë të ngjashme me kapelën e saj ikonë muppet nga VMA-të e vitit 1999. Fakt argëtues: emri origjinal i kapelës me strehë të gjerë është “Pamela”

Burberry / Y2K / Gucci

Por stina e verës nuk është e vetmja që na zbulon surpriza të mëdha. Pasarelat kushtuar vjeshtë-dimrit të ardhshëm shfaqën shumë variacione të kapelave, padyshim në një version oversize. Gjatë Javës së Modës në Londër, Burberry, me shfaqjen e parë të drejtuar nga Daniel Lee vuri në skenë një seri kapelesh me gëzof që i referohen kapelës së famshme marmote të Davy Crockett, të kombinuara me këpucë eko-lesh, fustanellë dhe pulovra tartan.

Të njëjtat ushanka që në janar pushtuan pasarelen e DSQuared2 duke alternuar me kapele bejsbolli, në një atmosferë joshëse dhe y2k. Por edhe këtë vit Gucci, për dimrin 2023/2024, fokusohet në teksturat me gëzof dhe të rrumbullakosura: në pasarelen e Milanos, së bashku me après-ski me gëzof dhe lesh artificial, dy kapele të mëdha me thekë tërhoqën vëmendjen e spektatorëve, duke konfirmuar se trendi për stina e ftohtë dëshiron të ekzagjerojë dhe të shkelë dorën.

Comme des Garçons / Schiaparelli

Kur bëhet fjalë për ekstravagancën, Rei Kawakubo nuk është si askush tjetër. Shfaqja e fundit Comme des Garçons, e ndarë në 11 akte me grupe modelesh të shoqëruara me kolona të ndryshme zanore, solli në Paris një shfaqje me silueta surreale dhe të pazakonta. Për të shoqëruar pamjet, një sërë fustanesh koke që sfidojnë ligjet e gravitetit, nga kapele konike deri te kapelat e zgjatura të stilit Harlequin, deri te brirët e leshit boucle dhe mbulesat e rrumbullakosura të bëra me shtresa fletësh gazetash.

Klasa e përjetshme, nga ana tjetër, në sfilatën Balmain: shtëpia franceze e modës lavdëroi themeluesin e saj dhe mes kaskadave të perlave dhe mëndafshit të shndritshëm, koleksioni kishte mbulesë të rrumbullakosura dhe kapele me buzë të gjera. Së fundi Schiaparelli, e cila në pasarela e saj e parë prêt-à-porter pasuron pamjet me çallma që hollojnë figurën dhe madje një kapele asimetrike që bie në fytyrë, duke kujtuar kapelën e famshme të themeluesit. Gati për të guxuar në maksimum?

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME