Friday, December 1, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeBOTATrump kërcënon me vdekje dhe shkatërrim nëse ndiqet penalisht për financimin e...

Trump kërcënon me vdekje dhe shkatërrim nëse ndiqet penalisht për financimin e pornostarit Stormy Daniels

Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump paralajmëroi sot për “vdekje dhe shkatërrim” nëse ai ndiqet penalisht, disa orë pasi prokurorët e Nju Jorkut që hetonin financimin e yllit porno Stormy Daniels në këmbim të heshtjes së saj thanë se nuk do të tërhiqen.

Postimi i Trump në uebsajtin Truth Social është sulmi më i fundit verbal që ai ka bërë ndaj avokatit të SHBA Alvin Bragg që nga e shtuna e kaluar, kur ish-presidenti parashikoi – gabimisht, siç doli – se ai do të arrestohej tre ditë më vonë.

Trump ende pretendon se humbja e tij në zgjedhjet presidenciale të vitit 2020 ishte rezultat i mashtrimit. Ky pretendim i shtyu mbështetësit e tij të sulmonin Capitol Hill më 6 janar 2021, në një përpjekje të dështuar për të penguar Kongresin të ratifikonte fitoren e demokratit Joe Biden, i cili mblodhi rreth 7 milionë vota më shumë. Në një zhvillim të veçantë, një gjykatës urdhëroi sot ish-shefin e stafit të Shtëpisë së Bardhë, Mark Meadows dhe ish-këshilltarë të tjerë të Trumpit, të dëshmonin para jurisë së madhe që hetonte përpjekjet e manipulimit të zgjedhjeve. Trump këmbënguli se bashkëpunëtorët e tij mbuloheshin nga “privilegji ekzekutiv” dhe nuk lejoheshin të dëshmonin, por gjykata e hodhi poshtë atë pretendim.

“Çfarë lloj personi mund të ndjekë penalisht një person tjetër, në këtë rast një ish-president i SHBA-së që ka marrë më shumë vota se çdo president në detyrë në histori dhe është kandidati kryesor (nga larg!) për partinë e nominimit republikan, për një krim, kur të gjithë e dinë se nuk është kryer asnjë krim dhe dihet gjithashtu se vdekja dhe shkatërrimi i mundshëm në një akuzë kaq të rreme mund të jetë katastrofike për vendin tonë? Kush dhe pse do ta bënte një gjë të tillë? Thjesht një psikopat i poshtër që me të vërtetë urren SHBA-në”, shkroi Trump për rastin Stormy Daniels.

Zyra e Bragg, në një letër drejtuar kryetarëve republikanë të komiteteve të Kongresit, vuri në dyshim qëllimin e tyre për të hetuar veprimet e tij, duke vënë në dukje se ishte Trump ai që “krijoi përshtypjen e rreme se ai do të arrestohej”. Në letër, kërkesa e tre kryetarëve të komisioneve që kërkuan informacion për hetimin penal në pritje cilësohet si “ndërhyrje e paligjshme në kompetencat e shtetit të Nju Jorkut”.

Stormy Daniels, emri i vërtetë i së cilës është Stephanie Clifford, pretendon se është paguar për të mos folur për një lidhje që kishte me Trump në vitin 2006. Ish-presidenti mohon të ketë një lidhje me Daniels dhe e quan atë një pagesë “thjesht transaksion privat” prej 130 mijë dollarësh. Ai këmbëngul se nuk ka kryer asnjë krim dhe e quan hetimin të motivuar politikisht.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME