Sunday, May 19, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeKRYESOREUshqimet më të shtrenjta në botë

Ushqimet më të shtrenjta në botë

Nga havjari te tartufi, ka një sërë ushqimesh shumë të shtrenjta të cilat mund ti keni dëgjuar. Por a mendonit se të gjitha picat dhe burgerët  ishin të lirë?

Gaforrja e borës – Më 7 nëntor 2019, një gaforre bore u shit në ankand në Tottori, Japoni për 46,000 dollarë.

Mish viçi Wagyu – Ka një arsye pse ky viç japonez është kaq i shijshëm. Lopët trajtohen vërtet, shumë mirë. Një dietë e veçantë, masazhet e përditshme dhe pastrimi me furçë rezultojnë në mish viçi me cilësi të lartë kjo ka një kosto rreth 50 dollarë për 100 gram.

Proshutë Iberico – Kjo proshutë e pjekur prodhohet vetëm në Spanjë dhe Portugali. Që nga 20 Mars 2016 kjo proshutë bën pjesë në Rekordet Botërore Guinness me një kosto prej 4,100 €.

Foie gras – Kjo pate e shtrenjtë është bërë nga mëlçia e rosës ose e patës. Kafshët ushqehen me forcë, gjë që ka bërë që produkti të ndalohet në disa vende. Kjo pate kushton rreth 50 dollarë për kilogram.

Tartufi i bardhë – Vendas në rajonin e Piemonte të Italisë Veriore, kjo kërpudhë është një delikatesë e shtrenjtë. Në vitin 2007, një pronar kazinoje në Macau pagoi 330,000 dollarë amerikanë për një tartuf 1.5 kg.

Havjar Almas – Ky havjar i rrallë dhe i shtrenjtë beluga është shitur me 34,500 dollarë amerikanë për kilogram.

Toni blu – Kjo mund të kushtojë diku nga 20 deri në 200 dollarë, në varësi të vendit nga është peshku. Në vitin 2009, një ton i kuq u shit në ankand në një treg të Tokios për 3 milionë dollarë.

Pjeprat Yubari King – Këto pjepra japoneze mund të kushtojnë rreth 200 dollarë secila, por në maj 2019, dy pjepra u shitën në ankand për mbi 45,000 dollarë.

Pica Louis XIII – Por pica më e shtrenjtë në botë u krijua nga Renato Viola. Ai kishte përbërësit më të hollë, duke përfshirë tre lloje të ndryshme havjarësh. Çmimi arriti vlerën e 12,000 dollarë amerikanë.

Dita e Falenderimeve në Steakhouse Old Homestead – Mund të hani atë që është ndoshta darka më e shtrenjtë e Amerikës për Ditën e Falënderimeve në Old Homestead Steakhouse në qytetin e Nju Jorkut e cila kap vlerën e 76,000 dollarë amerikanë.

Uiski Tullibardine (1952) – Në vitin 1952 u krijua vetëm një fuçi, që do të thotë se u bënë vetëm 70 shishe të tilla. Çmimi për këtë uiski të rrallë arriti vlerën 41,000 dollarë amerikanë.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME