Saturday, May 25, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeAKTUALITETVendet më të sigurta në botë, ja ku renditet Shqipëria

Vendet më të sigurta në botë, ja ku renditet Shqipëria

Çdo vit Indeksi Global i Paqes analizon të gjitha vendet në botë për sigurinë duke përfshirë krimin e dhunshëm, terrorizmin, konfliktin ndërkombëtar, sigurinë dhe rreziqet shoqërore.

Për të 14-in vit me radhë në krye të kësaj liste qëndron Islanda, por ka edhe disa vende mjaft interesante.
Kombi i vogël ishull ka një popullsi të paktë, standard jashtëzakonisht të lartë jetese dhe shkallë shumë të ulët të krimit duke e bërë atë një mjedis shumë të sigurt dhe mikpritës.

Vendi ka gjithashtu shpenzimet ushtarake më të ulëta në botë dhe gjithashtu shkallën e konfliktit. Islanda është gjithashtu e bekuar me një sërë atraksionesh fantastike turistike.

10 vendet më të sigurta në botë


Po ku qëndron Shqipëria në këtë listë. Vendi ynë renditet në vendin e 41-të nga 163 të tillë të marrë në analizë. Shqipëria ka një përmirësim me 3 vende në krahasim me një vit më parë.

Ndër faktorët qe e penalizojnë vendin tonë janë niveli i kriminalitetit në shoqëri, armët në popullatë, numri i personave të burgosur si dhe numri i vrasjeve. 

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME