Thursday, February 29, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeKRYESOREYndyrnat e shëndetshme ju ndihmojnë të humbni peshë

Yndyrnat e shëndetshme ju ndihmojnë të humbni peshë

Gjithçka që dimë për yndyrën po sfidohet nga shkenca më e fundit. Dhe mund të ndryshojë mënyrën se si hani.

Ashtu si fundet e shkurtra, yndyrat kanë dalë dhe janë jashtë modës prej dekadash. Një udhëzues ushqimor i vitit 1918 për fëmijët këmbënguli se yndyra ishte lëndë ushqyese më e rëndësishme nga të gjithë. Sipas tij, proshuta duhet të skuqet gjithmonë me bukë ose patate, që të mos mbetet ndonjë yndyrë e çmuar në tigan.

E shijshme, po. E rrezikshme? Ndoshta. Gjatë viteve 1950 dhe 60, studiuesi amerikan Ancel Keys u bë një nga shkencëtarët e parë që studioi modelet dietike në mbarë botën. Ai vuri në dukje se dieta japoneze ishte përgjithësisht më e ulët në yndyrë, veçanërisht me yndyra të ngopura, dhe japonezët ishin jetëgjatë dhe kishin shkallë të ulët të problemeve me zemrën. Ai gjithashtu kuptoi se në Finlandë, fermerët lyenin djathin e tyre me gjalpë dhe shumë prej tyre kishin sëmundje të zemrës. Keys deklaroi kolesterolin si shkaktarin kryesor të sëmundjeve të zemrës – dhe yndyrat e ngopura në ushqim ishin arsyeja kryesore për kolesterolin e lartë.

Për të ulur normat e sëmundjeve të zemrës, sugjerohej, se ne duhet të hamë në përgjithësi shumë më pak yndyrë – duke marrë rreth 30 për qind të kalorive tona nga yndyra – dhe të kalojmë në atë që ai e quajti një dietë mesdhetare.

Por në vitet 1980, një mantra “dhjami është i keq” kishte pushtuar. Yndyrnat tradicionale nuk u zëvendësuan nga vaji i ullirit, por nga yndyrat e bëra në laborator, sheqeri dhe karbohidratet e rafinuara. Qumështi me yndyrë të plotë ishte jashtë; Alternativat ultra të përpunuara si margarina dhe kosi me fruta me pak yndyrë – madje edhe ëmbëlsira dhe akulloret pa yndyrë – hynë në raftet e supermarketeve.

Por në vend që të dobësoheshim, njerëzit filluan të shëndosheshin. A ishte bërë një gabim të tmerrshëm?

Yndyra është jetike

Yndyra nuk e meriton reputacionin e saj të keq. Në fakt, është thelbësore në çdo dietë të shëndetshme të ekuilibruar. “Ngrënia e pak yndyrave dikur ishte rekomandimi”, thotë dietologia Priya Tew. “Ne kemi nevojë për pak yndyrë në dietat tona për të na ndihmuar të absorbojmë vitaminat e tretshme në yndyrë A, D, E dhe K. Yndyrnat janë gjithashtu një burim i acideve yndyrore esenciale, të cilat trupi nuk mund t’i prodhojë vetë.

Dhe kur heqim yndyrën, ne priremi të hamë më shumë niseshte, sheqer dhe akoma më pak yndyrna të rreme të shëndetshme. Pra, nëse ju pëlqen pak gjalpë në tostin tuaj, kjo është mirë, por mos e teproni.

Pse opsionet me pak yndyrë nuk janë gjithmonë më të shëndetshmet

Ushqimet me pak yndyrë mund të përmbajnë më shumë sheqer dhe aditivë sesa ushqimet me yndyrë më të lartë. Për më tepër, ngrënia me pak yndyrë mund të na bëjë më të uritur. “Kombinimi i yndyrës me karbohidratet ngadalëson lirimin e sheqernave në qarkullimin e gjakut, duke ndihmuar në stabilizimin e niveleve të sheqerit në gjak”, thotë dietologia Kim Pearson. “Luhatjet nxisin urinë, dëshirat dhe ruajtjen e yndyrës. Përqendrimi më shumë në yndyrën dietike dhe më pak në karbohidratet me niseshte mund të ndihmojë në stabilizimin e niveleve të glukozës në gjak.”

“Roli kryesor i karbohidrateve është të sigurojnë energji, kështu që ndërsa dieta juaj është e përqendruar në to, trupi juaj nuk do të jetë i interesuar të kthehet në yndyrën e ruajtur për energji.”

Në fakt, shumë studime tregojnë se ngrënia e qumështit me yndyrë të plotë në vend të qumështit të skremuar dhe djathit me pak yndyrë lidhet me një rrezik më të ulët të obezitetit.

Udhëzuesi juaj për yndyrnat e shëndetshme

Konsumoni më shumë

Vaj ulliri

Përmirëson shëndetin e trurit dhe zemrës

Vaj peshku

E mirë për trurin tuaj dhe zemrën tuaj. Salmoni, skumbri, toni dhe sardelet janë të pasura me omega-3 të shëndetshme për zemrën

Vajra bimore

Vaji i misrit, vaji i lulediellit, vaji i susamit përmbajnë të gjitha yndyrna të pangopura

Avokado

Ushqimi i preferuar i mëngjesit të mijëvjeçarëve përbëhet kryesisht nga yndyrna të pangopura (veçanërisht, të pangopura)

Arra

Të gjithë janë të shëndetshme, por me shumë kalori

Hani në moderim

Gjalpë

Pak gjalpë është mirë. Përdorni me masë

Vajra tropikale (vaj kokosi, vaj palme, gjalpë kakao)

Këto janë të pasura me yndyra të ngopura, kështu që përdoreni vetëm me masë, pasi ato nuk janë aq të shëndetshme sa mund të jenë yndyrnat e pangopura.

Mishi i kuq

Qumësht, djathë dhe kos me yndyrë të plotë

Përmban pak yndyrë të ngopur, por të shëndetshme për zemrën

Shmangni

Yndyrnat trans

Qumësht me pak yndyrë

Këto produkte shpesh janë plot me sheqer dhe ngrënia me pak yndyrë mund të na bëjë më të uritur.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME