Friday, December 1, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeKRYESOREZbulohet tema e Met Gala 2024

Zbulohet tema e Met Gala 2024

E hëna e parë e majit është një nga ngjarjet më të mëdha të modës të vitit dhe Vogue zbuloi të mërkurën (8 nëntor) temën e Met Gala 2024.

Tema, Sleeping Beuaty: Rizgjimi i Modës, është vendosur të shfaqë 250 artikuj nga koleksioni i përhershëm i Institutit të Kostumeve, sipas një postimi në Instagram që shpall temën. “Nga një bust i shekullit të 17-të dhe fustanet e famshme të  Junon dhe Venus të Christian Dior-it, deri te blerjet e shekullit të 21-të nga stilistë duke përfshirë Phillip Lim, Stella McCartney dhe Conner Ives, ekspozita kryesore do të përfshijë 400 vjet histori,” thuhet në mbishkrim.

Met Gala, do të zhvillohet më 6 maj 2024, në Muzeun Metropolitan të Artit në New York City. Personazhi i famshëm i ngjarjes bashkëkryetarët ende nuk janë shpallur.

Tema e vitit 2023 ishte “Karl Lagerfeld: Një linjë e bukurisë”, e cila shfaqi më shumë se 150 pamje origjinale të dizajnuara nga Lagerfeld, i cili vdiq në moshën 85-vjeçare në vitin 2019, duke u thelluar në karrierën e shtrirë shtatë dekadash të ish-drejtorit krijues të Chanel. Shumë nga skicat e tij origjinale u shfaqën gjithashtu krahas objekteve të ekspozuara. Penélope Cruz, Dua Lipa, Roger Federer dhe Michaela Coel ishin bashkëkryesuesit e ngjarjes së bashku me kryeredaktoren e Vogue, Anna Wintour, e cila ka udhëhequr ngjarjen që nga viti 1995./Lapsi.al

Marrë nga: Billboard

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME