Sunday, April 21, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeAKTUALITET10 vjet në Angli, shqiptarin po e dëbojnë: Po na trajtojnë si...

10 vjet në Angli, shqiptarin po e dëbojnë: Po na trajtojnë si kafshë

Një shqiptar, i cili u dërgua në qendrën e deportimit të imigracionit në Harmondsworth, pranë aeroportit Heathroë javën e kaluar, i është thënë se ai do të përballet me një dëbim të menjëhershëm. Kjo vjen një ditë pasi Ministria e Brendshme njoftoi planet për të shpejtuar largimin e azilkërkuesve shqiptarë të refuzuar.

Shqiptari, i cili kërkoi azil në Mbretërinë e Bashkuar një dekadë më parë, nuk ka precedentë penalë, nuk është arratisur kurrë dhe thotë se ka respektuar vazhdimisht kërkesat e imigracionit duke raportuar çdo 2 javë në Home Office. Dy fëmijët e tij kanë lindur në Mbretërinë e Bashkuar dhe kanë leje për të qëndruar.

“Është sikur kam një gju në qafë, sikur po më mbytin” – tha ai, duke folur nga qendra e largimit.

“Ata erdhën për të kontrolluar restorantin ku unë po punoja dhe ishin më shumë se 10, të gjithë të veshur me uniforma. Ata thanë se kishin informata se një punonjës i paligjshëm ishte aty dhe filluan të pyesnin njerëzit për mua. Ata nuk më dhanë asnjë shpjegim, vetëm më çuan në stacionin e policisë, më mbajtën atje dhe më pas në qendrën e imigracionit. Më trajtojnë si kafshë.”

Ai po mbahet për akuzat e imigracionit pasi i janë shteruar të drejtat për apelim. Shqiptari thotë se ka të drejtë të kujdeset për familjen dhe fëmijët që kanë lindur në Mbretërinë e Bashkuar dhe kanë leje për të qëndruar. Ai beson se Home Office po godet në mënyrë të padrejtë shqiptarët.

“I gjithë ky vend [Harmondsworth] është plot me shqiptarë. Duket sikur po na rrethojnë për të na futur në një [fluturim] charter nga këtu. Djali me të cilin po ndaj qelinë, por mbi gjysma e krahut janë shqiptarë.

“Më shkon në mendje se kjo është një hakmarrje ndaj nesh. Duket se qeveria po gjen boshllëqe për të na nxjerrë jashtë. Të gjithë janë kaq të shqetësuar dhe të frikësuar. Ne nuk e dimë se çfarë do të ndodhë me ne.”

Të enjten, Ministria e Brendshme njoftoi një marrëveshje me qeverinë shqiptare, e cila synon të largojë azilkërkuesit e refuzuar “sa më shpejt të jetë e mundur” mes një rritje të numrit të mbërritjeve me varka të vogla nga Shqipëria.

Shifrat e fundit të publikuara nga Home Office tregojnë se 2165 shqiptarë mbërritën në Britaninë e Madhe me varka të vogla në 6 muajt e parë të 2022, krahasuar me vetëm 23 në të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

Nga të gjithë ata që hynë në Mbretërinë e Bashkuar përmes kësaj rruge, më shumë se gjysma (51%) ishin shqiptarë dhe afganë dhe secili që përbënte 18% të të ardhurve.

Zyra e Brendshme synon të pengojë ata që kërkojnë të kalojnë Kanalin e La Mansh duke lëshuar paralajmërime se ata nuk do të kenë të drejtë të jetojnë ose punojnë në Mbretërinë e Bashkuar dhe mund të përballen me dënime me burg të shtuar për shkeljet e imigracionit.

Sipas Zyrës së Brendshme, Shqipëria është një “vend i sigurt dhe i begatë” dhe shumë persona “po udhëtojnë nëpër disa vende përpara se të bëjnë “kërkesa të rreme për azil në Mbretërinë e Bashkuar kur mbërrijnë”.

Shifrat e Home Office të publikuara të enjten tregojnë se rreth gjysmës së të gjithë shqiptarëve që kërkojnë azil u jepet statusi i refugjatit. Të dhënat tregojnë se 21 persona janë larguar me forcë me arsyetimin se janë “të papranueshëm” për azil që nga Brexit, pavarësisht se ministrat zgjeruan fushën e këtij rregulli.

Sipas planeve të reja, oficerët e policisë shqiptare do të sillen në bregun e Kentit për të vëzhguar ardhjet e emigrantëve dhe për të shkëmbyer informacione me qeverinë britanike. Departamenti nuk ka konfirmuar se kur do të paraqiten propozimet e para.

“Publiku britanik nuk duhet të ketë asnjë dyshim për vendosmërinë tonë për të hequr ata që nuk kanë të drejtë të jenë në Mbretërinë e Bashkuar. Ne kemi hequr tashmë pothuajse 1000 shkelës të huaj, shqiptarë dhe të tjerë që kaluan Kanalin ilegalisht për të ardhur në MB” – tha nje zedhenes i qeverise britanike.

Sipas planeve të shpallura këtë javë, personat që vijnë nga kjo rrugë do të trajtohen menjëherë kërkesat e tyre për azil, bashkë me ata që nuk kanë të drejtë të qëndrojnë në Mbretërinë e Bashkuar në mënyrë që të dëbohen sa më shpejt të jetë e mundur. ©Marrë nga The Guardian

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME