Sunday, October 6, 2024
HomeKRYESOREAnglia eliminon Zvicrën pas penalltive, shkon në gjysmëfinale

Anglia eliminon Zvicrën pas penalltive, shkon në gjysmëfinale

Anglia ka siguruar gjysmëfinalen kampionatit Europian pasi ka eliminuar Zvicrën pas goditjeve të 11-metërshave.

Koha e rregullt e takimit u mbyll në baraspeshë 1-1, ndërsa 30 minutat e shtesës nuk panë më gola duke detyruar skuadrat t’i drejtoheshin penalltive për të zgjidhur takimin.

Për lojën e bukur, duhet parë ndeshje tjetër. Por ndërkohë, Anglia hedh një tjetër hap jetik në këtë kampionat europian duke mposhtur Zvicrën me penallti pas barazimit 1-1 pas 120 minutash lojë. Një ndeshje që nuk ishte aspak e bukur dhe emocionuese. Mundësitë me pikatore, loja u luajt kryesisht me topin në këmbët angleze dhe Zvicrën që rinisej në kundërsulm, edhe pse helvetët në pjesën e dytë – kur më pas gjetën avantazhin – arritën të shtypnin kundërshtarët e tyre për një kohë të gjatë.

Në pjesën e parë as një gjuajtje në portë, ndërsa pjesa e dytë ishte pak më e gjallë të paktën për shkak të golave, të cilët në mënyrë të pashmangshme ndryshuan inercinë. Zviceranët kaluan në epërsi me Embolo (faza e mbrojtjes angleze ishte e tmerrshme), barazimi pas pesë minutash nga Saka, në mënyrë evidente më i miri i skuadrës së tij. Në kohën e dytë shtesë Shaqiri goditi traversën direkt nga këndi dhe në rrjetë përfundoi vetëm Pickford. Anglia në fakt shpërblehet te penalltitë: gabimi i Akanji dhe penalltia vendimtare e Alexander-Arnold. Në gjysmëfinale Tre Luanët do të gjejnë fituesin mes Hollandës e Turqisë.