Sunday, June 23, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeAKTUALITETAksi Apoloni-By Pass, penalizon fermerët. Rruga pa nënkalime dhe mbikalime (foto...

Aksi Apoloni-By Pass, penalizon fermerët. Rruga pa nënkalime dhe mbikalime (foto e vidio)

Fier – Aksi rrugor që lidh autostradën Mbrostar – Levan me Parkun Arkiologjik të Apolonisë ndan në mes tokat bujqësore të banorëve të zonës, por mungojnë nën e mbikalimet

Fermerët e zonës së Pojanit që kanë tokat bujqësore pranë Parkut Arkiologjik të Apolonisë tashmë pas ndërtimit të rrugçs që lidh këtë park me segmentin e autostradës Mbrostar – Levan duhet të bëjnë dyfishin e rrugës për të shkuar nga tokat e tyre për ti punuar dhe për të vjelë prodhimet pasi në këtë aks autostrade nuk janë parashikuar ndërtimi i nën e mbikalimeve.

Ata thonë se u duhet të bëjnë dyfishin e rrugës ti bien nga Shtyllasi afro 25 km më shumë që të shkojnë të kryejnë punët nga tokat e tyre

Nuk kanë qënë të pakta rastet në akse të tjera të autostradave që nga mungesa e nën e mbikalimeve për të shkuar fermerët në tokat e tyre shumë herë janë kthyer dhe në burime aksidentesh

Nga ana tjetër banorët pohojnë se një pjesë të tokave të tyre i mori shteti që ndërtoi bypassin por edhe pse kanë fiturn edhe gjyqet akoma nuk i kanë marr dëmshpërblimet

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME