Thursday, June 20, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeKRYESOREAstraZeneca: Vaksina jonë mund të shkaktojë mpiksje gjaku

AstraZeneca: Vaksina jonë mund të shkaktojë mpiksje gjaku

AstraZeneca ka pranuar për herë të parë në gjykatë se vaksina e saj kundër Covid mund të shkaktojë një efektin anësor vdekjeprurës të mpiksjes së gjakut. Ky pohim jashtëzakonisht i rrallë është në qendër të një çështjeje gjyqësore ku në lojë janë miliona paundë të pretenduara nga dhjetëra familje që akuzojnë se ata ose të dashurit e tyre janë gjymtuar ose kanë humbur jetën nga vaksina e tyre me “me probleme”.

Avokatët që përfaqësojnë paditësit besojnë se disa nga rastet mund të vlejnë deri në 20 milion £ në kompensim. Kompania AstraZeneca me bazë në Kembrixh, e cila kundërshton pretendimet, pranoi në një dokument ligjor të dorëzuar në Gjykatën e Lartë se vaksina e saj “mund, në raste shumë të rralla, të shkaktojë TTS”.

TTS është shkurtimi i sëmundjes së trombozës me sindromën e trombocitopenisë, një gjendje mjekësore ku një person vuan mpiksjen e gjakut së bashku me një numër të ulët të trombociteve. Trombocitet zakonisht ndihmojnë gjakun të mpikset. Pranimi i AstraZeneca mund të çojë në pagesa rast pas rasti. Edhe pse pranohet si një efekt anësor i mundshëm, kjo shënon herën e parë që kompania ka pranuar në gjykatë se vaksina e saj mund të shkaktojë probleme.

Pranimi vjen vetëm disa ditë pasi firma raportoi të ardhura që tejkalojnë 10 miliardë paund në tremujorin e parë të 2024, një rritje prej 19%. Një nga ata që kërkon kompensim për dëmtimet e lidhura me vaksinën e AstraZeneca është babai i dy fëmijëve, inxhinieri i IT-së, Jamie Scott. Ai mbeti me një dëmtim të përhershëm të trurit pas një mpiksje gjaku dhe gjakderdhjes në tru pas marrjes së vaksinës në prill 2021. Ai nuk është në gjendje të punojë që atëherë.

Ai është një nga 51 çështjet e depozituara aktualisht në Gjykatën e Lartë që kërkon dëmshpërblim që vlerësohet të jetë rreth 100 milionë paund në total. Pas pranimit, Kate Scott, gruaja e tij tha se “shpresonte që tashmë çështja të mos zvarritej më”. “Ne kemi nevojë për një falje, kompensim të drejtë për familjen tonë dhe familjet e tjera që janë prekur. Ne e kemi të vërtetën në anën tonë dhe nuk do të dorëzohemi” – tha ajo.

Rreth 50 milionë doza AstraZeneca u shpërndanë në Mbretërinë e Bashkuar në total. Të dhënat zyrtare tregojnë të paktën 81 britanikë kanë vdekur nga komplikimet e mpiksjes së gjakut, të lidhura me sa duket me vaksinën AstraZeneca. Një numër i mëtejshëm i pakonfirmuar janë sëmurur dhe/ose kanë mbetur të paaftë. Zyrtarët e kanë hequr atë duke rekomanduar tashmë Pfizer ose Moderna©Daily Mail, 

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME