Friday, December 8, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomePOLITIKËBerisha: Po të më ftonte do shkoja në Bruksel, por nuk do...

Berisha: Po të më ftonte do shkoja në Bruksel, por nuk do kishte shtrëngim duarsh

Kreu i Partisë Demokratike, Sali Berisha gjatë një takimi me të rinjtë në Durrës, tha ndër të tjera, se nëse do të merrte ftesë nga qeveria, ai do të shkonte për Bruksel për çeljen e negociatave me Bashkimin Europian, por nuk do të shtrëngonte dorën me Edi Ramën.

“Shkoi në Bruksel si monist, njëlloj sikur të shkonin paraardhësit e tij. Mos u çuditni. Do ju tregoj një histori të vërtetë. Nga viti ’86, qeveria hungareze dhe qeveria rumune, zhvillojnë tratativa të fshehta me Brukselin për t’i pranuar në BE.

Brukseli u përgjigj, jo, tha, ju nuk mund të pranoheni sepse jeni në sferën e Bashkimit Sovjetik. I vetmi vend, e thanë në konfidencë, nga ish-komunistët që mund të pranohet është Shqipëria, por Shqipëria ishte armik me të gjithë botën. Nuk ka dyshim që ky shkoi si monist në Bruksel. Ndaj unë e kam shpallur atë armik të lirisë së shqiptarëve.

Natyrisht, po të ftonte do shkoja. Por ta harrojë se do të kishte shtrëngim duarsh me mua. Nuk mund të ndodhte kurrë ajo. Do të shkoja për të përfaqësuar ju, aspiratat demokratike të shqiptarëve. Pra, shkoi si monist, u kthye si monist. Natyrisht me dosjen në shpinë të inceneratorëve, me dosjen e Portit të Durrësit”.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME