Tuesday, April 23, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeKRYESOREBie ndjeshëm numri i lindjeve, më pak se në 1934

Bie ndjeshëm numri i lindjeve, më pak se në 1934

Në vitin 2023, në Shqipëri lindën vetëm 22,210 bebe, numri më i ulët që nga viti
1934, kur u regjistruan lindjet në baza vjetore. Rënia e lindjeve është
përshpejtuar dy vitet e fundit, duke tejkaluar edhe skenarët pesimistë të
INSTAT në projeksionet e popullsisë.

Gratë po lindin më pak fěmijë se sa duan, duke i çuar treguesit e fertilitetit
poshtë nivelit 1,2 ně vitin 2023 dhe duke e klasifikuar vendin në krizë
demografike.

Ekspertët vendas vërejnë
se, përveç emigracionit, ka disa faktorë me sfond ekonomik, si kostot e larta të banesës dhe arsimit parauniversitar që
po pengojnë gratë të lindin fëmijët që duan.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME