Thursday, April 25, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeAKTUALITETBien fasadat e "Rilindjes Urbane", ferrat e plehrat mbulojnë çatitë e banesave...

Bien fasadat e “Rilindjes Urbane”, ferrat e plehrat mbulojnë çatitë e banesave në qëndër të Fierit (foto e vidio)

Fier – Bien fasadat e “Rilindjes Urbane” në Fier, 200 metra larg qëndrës së qytetit mbetjet urbane dhe ferrat po “pushtojnë” banesat dhe kopështin shtetëror të fëmijëve.

Kjo është qëndra e qytetit Fier ku Rilindja investoi për fasadat, por vetëm 200 metra larg qëndrës së qytetit , në lagjen “15 tetori” rruga “Harrilla Bozgo” pranë unazëz së vogël të qytetit ferrat, plehrat kanë “pushtuar” banesat deri në taraca të tyre, ndërsa era e keqe e plehrave ndihet nga banorët qindra metra larg.

Të ndodhur para indiferencës së bashkisë Fier që ndër vite ankesave të banorëve u ka bër karshillëk ata u kanë vënë zjarrin.

Asllan Lika është njëri prej tre vllezërve që jetojnë fare pranë plehrave dhe thotë se është e padurueshme. Jemi ankuar me dhjetra herë, unë, nipërit, mamaja ime kemi shkuar në bashki, por askush nuk vë ujin në zjarr, nuk bëjnë asgjë.

Tre herë i ka vënë zjarrin e kanë ardhur zjarrfikset, dhe ne polici më kanë shoqëruar e përsëri plehrat ktu janë.

Po ra zjarri ktu pranë është edhe kopështi numër 5 i fëmijëve që mund ti rrezikojë fëmijët thonë ata.

Ferrat e mbetjet urbane janë në një sipërfaqe toke private me disa pronarë por e lënë pa asnjë investim e kujdesje. Aty qytetarë të ndryshëm hedhin mbetje inerte e urbane por që bashkia nga ana e saj edhe pse banorët paguajnë taksën e pastrimit bashkëjetojnë me kto mbetje.

Qytetari që banon aty pranë Asllan Lika pohonë se nëse bashkia nuk mer masa se po na hanë gjarpërinjtë do tu vë vet zjarrin

E kontaktuar bashkia Fier , ndërmarja e pastrim gjelbërimit kanë pohuar se kemi të bëjmë me pronë private.
Në raste kur rrezikohet jeta e disa banorëve bashkia nuk qëndron indiferente e të pres kur të ndodhi fatkeqsia dhe të mos kujdeset vetëm për fasadat e qëndrës qytetit./ ALB365

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME