Tuesday, March 28, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETBorziloku, bima që ul stresin

Borziloku, bima që ul stresin

Borziloku është sigurisht një nga bimët më të dobishme dhe shpesh të neglizhuara. Në shumë kultura, ajo quhet bimë e shenjtë dhe përdoret gjithashtu në pagëzime, dasma dhe ceremoni fetare. Era e borzilokut relakson dhe qetëson, ndaj konsiderohet se kjo dhuratë e gjelbër e natyrës lidhet me spiritualitetin.

Para së gjithash, borziloku është një “ilaç” natyral që përdoret si një mjet për parandalimin dhe lehtësimin e disa sëmundjeve. Në kuzhinë është një nga erëzat më të pranishme që i jep pjatave një aromë të veçantë dhe është një adaptogen – një bimë që ndihmon trupin tonë të përballojë stresin e përditshëm.

Kur konsumojnë borzilok, trupi ynë bëhet më i qetë dhe e përballojmë më lehtë stresin, gjë që ka një efekt të favorshëm në rregullimin e hipertensionit. Borziloku është i popullarizuar në mjekësinë alternative sepse është i pasur me eugenol, një antioksidant bimor që mund të ndihmojë në uljen e presionit të gjakut.

Dhe studimet e kafshëve kanë treguar se ekstraktet e ëmbël të borzilokut ndihmojnë në relaksimin e enëve të gjakut dhe hollimin e gjakut, gjë që ndihmon në uljen e presionit të gjakut. 

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

MË TË LEXUARA

LAJMET E FUNDIT

%d bloggers like this: