Wednesday, November 29, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeMODËLIFESTYLEBrenda trenit luksoz dhe të blinduar të diktatorit të Koresë së Veriut

Brenda trenit luksoz dhe të blinduar të diktatorit të Koresë së Veriut

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong Un thuhet se është duke udhëtuar për në Vladivostok, një qytet port i Rusisë duke përdorur trenin e tij antiplumb për të takuar Presidentin, Vladimir Putin.

Në përputhje me një traditë të gjatë të udhëheqësve të Koresë së Veriut, Kim ka të ngjarë të shpenzojë mbi 20 orë duke udhëtuar rreth 1180 km brenda një lokomotive që lëviz mjaft ngadalë. Thuhet se brenda saj ka një restorant që shërben verëra të shkëlqyera franceze dhe pjata karavidhesh të freskëta. Treni lëviz me rreth 50 km/h për shkak të mbrojtjes së tij të rëndë të blinduar.

Për krahasim, hekurudha e shpejtësisë së lartë në Londër shkon me rreth 200 km/h, ndërsa trenat japonezë mund të arrijnë deri në 320 km/h. Udhëtimi zgjatet edhe për shkak të rrjetit hekurudhor arkaik të Koresë së Veriut. Treni është pagëzuar me emrin Taeyangho, fjala koreane për diellin dhe një referencë simbolike për themeluesin e Koresë së Veriut, Kim Il Sung.

Trenat e Kim

Tradita e udhëtimit në distanca të gjata me tren filloi nga Kim Il Sung, gjyshi i Kim Jong Un, i cili mori trenin e tij për udhëtime në Vietnam dhe Evropën Lindore. Këta trena luksozë thuhet se ruhen nga shumë agjentë sigurie që skanojnë rrugët dhe stacionet për bomba dhe kërcënime të tjera. Babai i Kim Jong Un, Kim Jong Il, i cili sundoi Korenë e Veriut nga viti 1994 deri në vdekjen e tij në 2011, thuhet se udhëtoi me tren sepse kishte frikë nga fluturimi. Kim Jong Il iu deshën 10 ditë për të shkuar në Moskë në 2001 për të zhvilluar një takim me Putin.

Inside Kim Jong Un Personal Train: Luxe, Bulletproof, En Route to Russia

Komandanti ushtarak rus Konstantin Pulikovsky, i cili shoqëroi ish-udhëheqësin e Koresë së Veriut në udhëtimin e vitit 2001, foli për bujarinë e tij në librin e tij me kujtime “Orient Express”.

“Ishte e mundur të porositej çdo pjatë e kuzhinës ruse, kineze, koreane, japoneze dhe franceze” – shkruan ai. Ai kujtoi se aty kishte karavidhe të gjalla që transportoheshin për të siguruar disponueshmërinë e ushqimeve të freskëta. Ndërsa vera e kuqe nga Bordeaux dhe Burgundy u transportua nga Parisi. Madje edhe treni privat i Putinit “nuk kishte komoditetin e trenit të Kim Jong Il”, tha ai.

Kim Jong Il's armoured train pulling into Moscow in 2001

Një tjetër ish-diplomat rus, Georgy Toloraya, shkroi në vitin 2019 për përvojën e tij të udhëtimit në të njëjtin udhëtim me tren të vitit 2001. Ai kujtoi pjatat me ushqime të shijshme si mishi i gomarit dhe abalones – një lloj molusku – që transportoheshin nga Pheniani. Vodka Standard Russian ishte gjithashtu e pranishme. Të dy rusët përshkruan edhe përkthyesit dhe këngëtarët që argëtonin mysafirët në tren. Media shtetërore e Koresë së Veriut tha se Kim Jong Il vdiq nga një atak në zemër ndërsa udhëtonte në tren në vitin 2011.

Në nëntor 2009, e përditshmja konservatore e Koresë së Jugut, “Chosun Ilbo” raportoi se treni i blinduar përmbante rreth 90 vagonë. Automjeti i gjelbër me një shirit të verdhë kishte gjithashtu salla konferencash, dhoma mbledhjesh dhe dhoma gjumi, me telefona satelitorë dhe televizorë me ekran të sheshtë të instaluar për informim. Imazhet e tjera tregojnë karroca të mbushura me kolltuqe lëkure të kuqe.

Kim Jong Un mund të mos ndajë frikën e babait të tij për të fluturuar, pasi ai ka fluturuar me avionin e tij privat të prodhuar nga Rusia për disa udhëtime. Por kur u takua për herë të fundit me Putinin në Vladivostok në Lindjen e Largët të Rusisë në vitin 2019, ka të ngjarë të ketë qenë hera e fundit që Kim udhëtoi jashtë vendit, ai udhëtoi me tren. Ai u prit nga zyrtarët sipas zakoneve tradicionale me bukë dhe kripë.

Avionë privatë

Përveç trenave, Kim është parë gjithashtu duke u futur në forma të tjera të transportit luksoz që krijojnë një kontrast të fortë me jetën e varfër të popullit të Koresë së Veriut. Pasi ka ndjekur shkollën me konvikt në Zvicër, Kim Jong Un nuk është e ka të panjohur fluturimin me avion. Në maj 2018, ai bëri fluturimin e tij të parë ndërkombëtar që nga marrja e pushtetit, në qytetin kinez të Dalian për të takuar presidentin kinez Xi Jinping.

Mediat raportojnë se ai ka përdorur më parë avionin e tij privat për udhëtime edhe brenda Koresë së Veriut. Avioni që ai fluturoi për në Kinë ishte një aeroplan me rreze të gjatë të prodhimit sovjetik, Ilyushin-62 (Il-62). Ekspertët për Korenë e Veriut në uebsajtin “NK News” thonë se vendasit e quajnë atë “Chammae-1” sipas goshawk, një zog tradicional në vend. Avioni ka ambiente të brendshme moderne dhe Kim herë pas here është fotografuar duke punuar dhe duke mbajtur takime në bord.

The North Korean IL-62 jet on final approach to Incheon before the Winter Olympics in South Korea

Chammae-1 u bë i njohur kur transportoi Delegacionin e nivelit të lartë të Penianit në Lojërat Olimpike, duke përfshirë motrën e Kim, Kim Yo Jong, në Korenë e Jugut në 2018. Kim është parë gjithashtu duke përdorur një Antonov-148 (AN-148) ukrainas në një dokumentar të vitit 2014 të transmetuar nga Televizioni Qendror Korean. Në vitin 2015, media shtetërore e Koresë së Veriut transmetoi edhe pamjet e Kim Jong Un duke pilotuar një aeroplan të lehtë “vendas”.

Makina luksoze

Në mars 2018, Kim udhëtoi me tren për në kryeqytetin kinez, Pekin, por përdori Mercedes-Benz S-Class të tij personal për të udhëtuar brenda qytetit. Sipas të përditshmes koreano-jugore JoongAng Ilbo, makina u transportua në bordin e trenit. Makina, e prodhuar në vitin 2010, kushtoi afërsisht 2 miliardë won koreane (1.8 milionë dollarë), raportoi gazeta. Modeli i preferuar i Kim, S-Class spikati gjatë samitit ndër-korean të vitit 2018 në Panmunjom kur ai kaloi me makinë përtej kufirit me truprojat që vraponin përkrah.

Kim Jong-un's Mercedes car flanked by bodyguards at the Inter-Korean summit

Konvoji i tij në samit u raportua gjithashtu të kishte një makinë tualeti private, e përdorur nga udhëheqësi për t’iu përgjigjur thirrjes së natyrës gjatë udhëtimit. Kjo u përmend gjithashtu edhe në një raport të vitit 2015 nga faqja e internetit DailyNK me bazë në Seul, e cila tha se një banjë e personalizuar është ndërtuar në një nga makinat e autokolonës së automjeteve të blinduara të Kim.

Jaht misterioz

Mediat shtetërore në Korenë e Veriut kanë treguar liderin duke hipur në varka, një nëndetëse, autobusë dhe madje edhe një ashensor skish. Ai përflitet se përdor edhe forma të tjera transporti, por këto ende nuk janë parë në ekskursionet e tij jashtë vendit. Kur media shtetërore publikoi foto të vizitës së tij në një stacion peshkimi të drejtuar nga ushtria në maj 2013, NK News vuri re një jaht në sfond.

Nuk ka ndonjë konfirmim të qartë se anija, e vlerësuar të kushtonte 7 milionë dollarë, i përkiste Kim, apo nëse ai ishte importuar pavarësisht sanksioneve ndërkombëtare për mallrat luksoze. Megjithatë, duke pasur parasysh çmimin, shumë media ndërkombëtare etiketuan sundimtarin e vendit si pronarin më të mundshëm.

Në qershor të vitit 2015, Radio Free Asia me bazë në Uashington raportoi se një studiues kishte pikasur një platformë të re helikopterike në vilën buzë liqenit të Kim në provincën e Pyongan-it Jugor. Studiuesi, i cili punon në Institutin SHBA – Kore, të Shkollës Johns Hopkins të Studimeve të Avancuara Ndërkombëtare, sugjeroi që helipad-i mund të përdoret nga familja ose vizitorët e zotit Kim. ©BBC

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME