Saturday, April 13, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeAKTUALITETÇela: Prokurorët nuk hetojnë pastrimin e parave, 5 veta punojnë

Çela: Prokurorët nuk hetojnë pastrimin e parave, 5 veta punojnë

Kryeprokurori Olsian Çela ka raportuar këtë të martë në Komisionin e Ligjeve për punën e kryer nga institucioni i akuzës. Çela u shpreh se vendi ynë ligjet i ka shumë të mira por problem sipas tij është zbatimi i tyre.

Më tej ai tha se prioritet është pastrimi i parave teksa shtoi se prokurorët nuk mund të fshihen më dhe vetëm 5 veta të punojnë. Sipas tij prokuroria më e dobët në këtë seksion është prokuroria më e madhe në vend, Tirana, ndërsa theksoi se performon më mirë prokuroria e Fierit dhe Durrësit.

“Ne ligjet i kemi shumë të mira. Problemi jonë është zbatimi. Policia gjyqësore. OPGJ nuk kishte asnjë të dhënë. Grupi i kontrollit ka qëndruar nga 6 muaj deri në një vit për të gjetur dosjen. Kemi bërë maksimumin. Kemi nxitur në çdo mbledhje. U kam kërkuar kontroll Policisë Gjyqësore. Dhe prokurorët raportojnë dhe kërkojnë masa për ta. Ajo që ne kemi menduar dhe jemi në kontakt me ekspertë. Ne do kemi mundësinë tani të kemi një prokuror dhe një OPGJ. Nuk mund të fshihen më prokurorët pas justifikimeve ku 5 veta punojnë dhe të tjerët fshihen.  Ky do ketë indikator i mirë për ne për të kuptuar ku janë shqetësime. Si ka mundësi që asnjë drejtues prokurorie nuk ka sjellë sot asnjë rast. Pse ndodh kjo? Ndoshta ka diçka që duhet plotësuar. Prokurori i Përgjithshëm e ka bërë plotësisht detyrën e tij në këtë drejtim. Politika penale. Ne kemi prioritet pastrimin e parave. Prokurori i përgjithshëm mori përsipër për këtë aspekt. Pastrimi i parave jam dakord. Çfarë ndodh sot në Shqipëri.

Nga ndërtohen këto që ndërtohen. Unë e kam shprehur këtë shqetësim. Sa referime ka sot nga drejtoria e tatimeve për seksionet e prokurorisë që merren me pastrimin e parave. Prokurori i Përgjithshëm mund të bëjë strukturën por heton. Prokuroria më e dobët në seksionin e pastrimit të parave është prokuroria më e madhe në vend (Tirana). Ky është problem. Duhet ta themi. Performon prokuroria e Fierit dhe Durrësit”, tha Olsian Çela.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME