Tuesday, February 27, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeKRYESORECéline Dion flet për betejën me sindromën e personit të ngurtë

Céline Dion flet për betejën me sindromën e personit të ngurtë

Céline Dion nuk po lejon që beteja e saj me sindromën e personit të ngurtë të përcaktojë se kush është ajo si person dhe interpretues.

Këngëtarja “My Heart Will Go On” postoi një mesazh të përzemërt në Instagram mes lajmeve të së martës se Prime Video ka blerë të drejtat mbarëbotërore për dokumentarin për Dion me titull, “I Am: Celine Dion”.

“Këto dy vitet e fundit kanë qenë një sfidë për mua, udhëtimi nga zbulimi i gjendjes sime tek të mësuarit se si të jetoj dhe ta menaxhoj atë, por jo për ta lënë atë të më përcaktojë”, shkroi Celine.

“Ndërsa rruga për rifillimin e karrierës sime si performuese vazhdon, e kam kuptuar se sa shumë më ka munguar, mundësia për të parë fansat e mi,” vazhdoi ajo. “Gjatë kësaj mungese, vendosa të doja të dokumentoja këtë pjesë të jetës sime, të përpiqesha të rris ndërgjegjësimin për këtë gjendje pak të njohur, për të ndihmuar të tjerët që ndajnë këtë diagnozë.”

Sindroma e personit të ngurtë është një çrregullim progresiv, jashtëzakonisht i rrallë, i pashërueshëm që shkakton trupin të sulmojë qelizat e tij nervore. Shkakton spazma të dhimbshme të muskujve dhe zakonisht diagnostikohet te njerëzit e moshës 30 deri në 50 vjeç, sipas Universitetit të Kolumbisë. Raportohet se prek 1 në një milion njerëz.

Dion zbuloi gjendjen e saj në një video në Instagram në dhjetor 2022.

“Ndërsa ne jemi ende duke mësuar për këtë gjendje të rrallë, ne tani e dimë se kjo është ajo që ka shkaktuar të gjitha spazmat që kam pasur,” shkroi ajo në atë kohë. “Siç e dini, unë kam qenë gjithmonë një libër i hapur dhe nuk kam qenë gati të them asgjë më parë, por jam gati tani.”

“Për fat të keq, këto spazma [muskulare] prekin çdo aspekt të jetës sime të përditshme, ndonjëherë duke shkaktuar vështirësi kur eci dhe duke mos më lejuar të përdor kordat e mia vokale për të kënduar”.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME