Sunday, June 16, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeUncategorizedÇelja e negociatave/ BE i jep garanci Sofjes për kushtet e Maqedonisë...

Çelja e negociatave/ BE i jep garanci Sofjes për kushtet e Maqedonisë së Veriut

Parisi është gati të përfshijë kërkesat bullgare në udhërrëfyesin e negociatave të Maqedonisë së Veriut me BE-në për të hequr veton e Sofjes për fillimin e bisedimeve, thanë diplomatët lokale të enjten për Euractiv, por është ende e paqartë nëse masa do të mjaftojë për të qetësuar dyshimin e ligjvënësve bullgarë.

Sofja kërkon që Maqedonia e Veriut të përfshijë bullgarët në Kushtetutë duke i kushtuar vëmendje zgjidhjes së mosmarrëveshjeve historike.

Në vitin 2020, Bullgaria refuzoi t’i jepte dritën jeshile në Bruksel udhërrëfyesit të negociatave të Shkupit me BE-në, të quajtur korniza e negociatave, mbi mosmarrëveshjet gjuhësore dhe të historisë së përbashkët. Nga ana e tyre, Shkupi ka kërkuar që gjatë hapjes së kapitujve të hiqet vetoja dhe të trajtohen të gjitha fushat e mosmarrëveshjeve.

Ata thonë gjithashtu se amendamentet kushtetuese do të ishin sfiduese për t’u arritur pasi kërkon një konsensus në parlament, i cili mund të jetë i vështirë për t’u arritur.

Presidenca franceze e Këshillit të BE-së tani është gati të përfshijë kërkesat bullgare në kuadrin negociator të Maqedonisë së Veriut, në mënyrë që BE-ja të bëhet garantuese e zbatimit të tyre, thanë diplomatët bullgarë të enjten për median bullgare të lajmeve në internet Mediapool.bg.

Diplomatët bullgarë presin që propozimi francez të miratohet nga vende të tjera të BE-së.

Megjithatë, është e paqartë nëse autoritetet do ta pranojnë propozimin francez në Sofje, ku kriza politike është në lulëzim të plotë dhe vendi po shkon drejt një tjetër zgjedhje të parakohshme në vjeshtë, që do t’i bënte ato zgjedhjet e katërta parlamentare në dy vjet.

Të mërkurën, këshilli i ministrave i kaloi të gjitha përgjegjësitë për veton në parlament, ku qeveria ka gjasa të bjerë nga pushteti pas humbjes së shumicës në Asamblenë Kombëtare.

Çdo propozim i Presidencës Franceze, BE-së apo vendeve të bllokut do t’i dërgohet menjëherë Komisionit të Politikës së Jashtme të Parlamentit bullgar.

Kryeministri maqedonas Stevo Pendarovski dhe kreu i opozitës nga VMRO-DPNE Hristijan Mickoski, të cilët më parë kundërshtuan ndryshimet kushtetuese, thonë se duan garanci se vetoja do të hiqet nëse ato vazhdojnë.

“Republika e Maqedonisë së Veriut do të kërkojë garanci të forta si nga Bullgaria ashtu edhe nga BE se përfshirja e bullgarëve në Kushtetutën e vendit është kushti i fundit për fillimin e negociatave për anëtarësim në Bashkimin Evropian”, tha Pendarovski pas takimit me presidentin e Këshillit të BE-së, Charles Michel në Ohër, cituar nga Radio Kombëtare Bullgare.

Michel po viziton vendin për të marrë pjesë në Forumin e Dialogut të Prespës, i cili u hap të enjten. “Ekziston vullneti politik për ndryshimin e Kushtetutës”, tha Stevo Pendarovski.

Ai shpjegoi se ky proces është i gjatë dhe i ndërlikuar. I pyetur nëse një përparim në samitin e liderëve evropianë ishte i mundur, Michel tha se të gjithë po punonin shumë për të thyer bllokimin. Ai nuk pranoi të komentojë propozimin e Francës për heqjen e vetos.

Lidhja e Ukrainës

Çështja e vetos së Sofjes, e cila e ka penguar Shqipërinë nga fillimi i bisedimeve të pranimit me Brukselin, pasi rruga e zgjerimit të Tiranës është e lidhur me atë të Sofjes, është bërë veçanërisht e mprehtë muajt e fundit për shkak të presionit politik për t’i dhënë një përgjigje në kohë kërkesës së Ukrainës për në BE.

Një numër shtetesh anëtare të Evropës Jugore kanë shprehur më parë shqetësimin se dhënia e statusit të kandidatit për në BE do të anashkalonte shpresat e bllokut në Ballkanin Perëndimor, ndaj të cilëve Brukseli u ka bërë premtime të paplotësuara ende.

Greqia, për shembull, ka bërë presion për zgjerimin e BE-së të rajonit të Ballkanit Perëndimor, veçanërisht duke marrë parasysh paqëndrueshmërinë e vazhdueshme në lindje të Evropës.

Burime diplomatike në Athinë theksuan për EURACTIV përpjekjet e “vendeve të treta” për të destabilizuar Ballkanin Perëndimor dhe paralajmëruan se kjo mund të përshkallëzohet pas paqëndrueshmërisë në Evropën Lindore.

Disa nga këto dyshime u qetësuan të mërkurën, kur tre nga katër kandidatët e Ballkanit Perëndimor në BE, Shqipëria, Maqedonia e Veriut dhe Mali i Zi, kanë nënshkruar një deklaratë të përbashkët me Ukrainën në mbështetje të kandidaturës së saj në BE, në një sinjal se ndjekja e shpejtë e luftës nuk do të ngatërronte integrimin e tyre të ngadalshëm në BE, por duhet “të plotësojnë dhe forcojnë njëri-tjetrin”.

Të enjten, udhëheqësit e Gjermanisë, Francës dhe Italisë udhëtuan për në Kiev për të zotuar mbështetjen e tyre për Ukrainën, duke marrë një status zyrtar “të menjëhershëm” të një kandidati për në BE.

Duke folur për shtypin, presidenti francez Emmanuel Macron tha se dhënia menjëherë e statusit të kandidatit për Ukrainën do të shoqërohej me një udhërrëfyes që do të konsideronte gjithashtu Ballkanin Perëndimor dhe Moldavinë.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME