Sunday, June 23, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeKRYESOREÇfarë i pëshpëriti Charles Dianës në dasmën e tyre

Çfarë i pëshpëriti Charles Dianës në dasmën e tyre

Çfarë zbulon një lexues buzësh?

Një lexues buzësh ka zbuluar kujtesën shumë të rëndësishme që Mbretëresha i bëri Dianës në ditën e saj të dasmës. Charles propozoi martesë në çerdhe në Kështjellën Windsor më 3 shkurt 1981, vetëm gjashtë muaj pasi ai filloi të takohej me Dianën. Fejesa e tyre u bë publike kur çifti njoftoi martesën e tyre të afërt më 24 shkurt 1981.

Charles dhe Diana u martuan në Katedralen e Shën Palit në Londër dhe zgjodhën katedralen në vend të vendit tradicional të dasmave mbretërore, Westminster Abbey, sepse do të mbante më shumë njerëz – 3500 të ftuar. MailOnline tani mund të zbulojë se ai i tha ‘dukesh shkëlqyeshëm’ dhe më pas i tha asaj ‘më jep dorën’ , të cilën ajo e bëri dhe ai i dha një ‘ puthje’ .

Por pasi anëtarët e tjerë të familjes mbretërore iu bashkuan atyre në ballkon, Princi i atëhershëm i Uellsit komentoi: “Ka kaluar shumë kohë. Duhet të hamë ” . Mbretëresha Elizabeth i bëri shenjë turmës ndërsa i pëshpëriti princeshës që t’i thoshte të “shikonte” njerëzit që “kanë qenë atje gjithë ditën” për ta parë atë. Kur mbreti i ardhshëm pa nusen e tij, pati thirrje nga turma për t’i dhënë asaj një puthje , gjë që ai e bëri.

Puthja:

Burimet thanë se pavarësisht ngurrimit të saj, Dianës i pëlqente magjepsja që do të sillte martesa me një princ dhe kishte “disa lot” dhe shampanjë kur bëri njoftimin. Por Penny Thornton, e cila shërbeu si astrologe mbretërore e Princeshës Di, tha se Princi Charles e la Dianën “të shkatërruar” kur i tha asaj se nuk e donte atë një natë para dasmës së tyre. Charles e vuri aq thellë në pikëpyetje vendimin e tij për t’u martuar me Dianën, saqë ai mendoi ta anulonte martesën krejtësisht, zbuloi reporteri mbretëror Robert Jobson në një biografi të botuar në vitin 2018. Ai ndjeu se çifti ishin “të papajtueshëm”, por ndjeu se dasma e afërt ishte jashtë kontrollit dhe besonte se përfundimi i fejesës do të ishte “kataklizmik”. Megjithatë, ish-sekretari i shtypit i Mbretëreshës tha se pavarësisht nga dyshimet e Charles, dyshja ishin vërtet të dashuruar – dhe nuk mund të mbanin duart larg njëri-tjetrit si porsamartuar.

Sipas Dickie Arbiter, ka pasur një “marrëdhënie të vërtetë” që në fillim, me “dashuri dhe lumturi të vërtetë” atje. Në kasetat e publikuara pas vdekjes së saj, Diana vuri në dukje se “gjëja Camilla” kishte hedhur një hije gjatë ditës. “Po përpiqesha me dëshpërim të jem i pjekur për situatën, por nuk kisha bazën për ta bërë këtë dhe nuk mund të flisja me askënd për këtë”. Princesha zbuloi gjithashtu se një natë më parë kishte një “periudhë shumë të keqe” të bulimisë, duke ngrënë gjithçka, për t’u “sëmurur si papagall” më vonë. Përveç familjeve të nuses dhe dhëndrit, në dasmën e Charles dhe Dianës mori pjesë edhe Margaret Thatcher, në atë kohë kryeministre e Mbretërisë së Bashkuar.

Të ftuar të tjerë të pranishëm përfshinin Nancy Reagan, presidentin francez Francois Mitterrand dhe një mori personalitetesh mbretërore nga e gjithë bota. E pranishme ishte edhe Camilla Parker Bowles. Ngjarja që u bë e njohur si “Dasma e Shekullit” u transmetua në të gjithë botën. Mbi 750 milionë njerëz në 74 vende u angazhuan për të parë martesën e Charles dhe Dianës. Betimet e Charles dhe Dianës thyen traditën kur Diana e anashkaloi premtimin e saj për t’i “bindur” burrit të saj. Ajo ishte e para mbretërore që e bëri këtë, por jo e fundit: Kate Middleton gjithashtu hoqi dorë nga fraza kur u martua me Princin William në 2011, siç bëri Meghan Markle kur u martua me Harry në 2018.

Të dy Charles dhe Diana morën betimet e tyre. Diana e quajti burrin e saj të ri ‘ Philip Charles’ në vend të ‘Charles Philip’ dhe Charles e mori frazën ‘Të gjitha të mirat e kësaj bote me ty i ndaj’ plotësisht gabim, duke thënë në vend të kësaj: ‘Të gjitha të mirat e tua me ty i ndaj’ . Në dhjetor 1992, kryeministri i atëhershëm John Major njoftoi se Princi dhe Princesha e Uellsit kishin vendosur të ndaheshin. Në një dokumentar televiziv të realizuar vitin e ardhshëm nga Jonathan Dimbleby, princi rrëfeu tradhtinë e tij. Përgjigja e vetë Dianës ndaj Charles erdhi më 20 nëntor 1995, kur më shumë se 23 milionë shikues britanikë e panë princeshën me nervozizëm, por me shkathtësi, duke iu përgjigjur pyetjeve të Martin Bashir, një gazetar i ri i Panorama.

“Ishim tre në këtë dasmë”, ishte ngulitja e saj në hell situatën e Camilës. Martesa e ëndrrave përfundoi zyrtarisht në gusht 1995. Por vetëm një vit e tre ditë më vonë, ambasadori britanik në Paris u telefonua në Balmoral rreth orës 1 të mëngjesit, duke e zgjuar sekretarin privat në detyrë, Robert Janvrin, nga gjumi. Ambasada po merrte raportet e policisë, tha ai, për një aksident të rëndë automobilistik që përfshinte Princeshën e Uellsit. Lajmi për vdekjen e Dianës erdhi nga Parisi pak para orës 4 të mëngjesit.

Dhe në prill 2005, Princi i Uellsit u martua me Camilla Parker Bowles. Mbretëresha dhe Princi Philip – nëna dhe babai i dhëndrit – nuk u panë askund kur u zhvillua ceremonia civile. Më vonë, megjithatë, mbretëresha Elizabeth u dashurua me Camilla, aq shumë sa që në vitin 2022 monarku i ndjerë njoftoi publikisht se do të dëshironte që nusja e saj të bëhej Mbretëresha bashkëshorte kur Charles të merrte fronin.

Dasma e Princeshës Diana me Princin Charles:

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME